Jak wybrać armaturę do kuchni i łazienki?

Nowa armatura kuchenno-łazienkowa powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale też posiadać zadowalające właściwości użytkowe. Czy elementy designu i funkcjonalności da się ze sobą pogodzić? Oczywiście, że tak. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

armatura lazienkowa

Pod pojęciem ,,armatury” kryją się wszelkiego typu baterie, stosowane na co dzień w umywalkach. To ważny element wyposażenia, na który jednak rzadko zwracamy uwagę – aż do momentu wymiany na nowszy model. Wówczas jesteśmy niejako zmuszeni do zainteresowania się tematem, aby zakup okazał się jak najbardziej satysfakcjonujący.

Typy baterii

O wyborze armatury decydują przede wszystkim względy praktyczno-estetyczne. W sprzedaży znajdziemy trzy główne typy baterii – naścienne, stojące (montowane do blatu bądź zlewu) oraz podtynkowe. Wszystkie z nich występują w rozmaitych kształtach i wariantach kolorystycznych.

Największą popularnością cieszą się od lat baterie stojące, z uwagi na niską cenę i prostotę montażu. Coraz odważniej swoją obecność naznaczają też modele podtynkowe, co wynika z mody na minimalistyczną aranżację pomieszczeń – komentuje przedstawiciel firmy BARTEXPOL, renomowanego dystrybutora artykułów sanitarnych.

Pamiętaj o dopasowaniu!

Piękny wygląd to nie wszystko. Armaturę powinniśmy wybierać sercem, ale i rozumem. Nawet najlepsze rozwiązania designerskie okażą się bezużyteczne, jeśli nie będą dopasowane do naszych potrzeb. Dopasowane w sensie jak najbardziej dosłownym. Zbyt wysoko zamontowany kran wywoła efekt chlapania wody, umieszczony zbyt nisko – uniemożliwi umycie rąk. Co zatem uczynić?

Przed zakupem armatury, najlepiej dokonać szczegółowych pomiarów – samego zlewu, a w razie potrzeby także jego odległości od ściany. W przypadku pryszniców i wanien, wymogi pomiarowe nie są aż tak restrykcyjne. Tu możemy zdać się na własny gust i wygodę – radzi ekspert BARTEXPOL.

Postaw na trwałość

Jeśli nie chcemy regularnie odwiedzać sklepów i serwisów naprawczych, powinniśmy zainwestować w armaturę, która będzie nam służyć latami. O solidności decydują detale. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane zostały głowice, odpowiadające za regulację przepływu wody. Do szczególnie cenionych zaliczają się głowice ceramiczne, o wiele gorszą reputacją cieszą się modele z plastiku.

Poza głowicami, trzeba przyjrzeć się korpusowi i wylewce. W ich przypadku, dobrze sprawdzają się odlewy z mosiądzu. Najlepsze wyroby mosiężne cechują się dużym ciężarem własnym i sporą grubością ścianek – dodaje specjalista BARTEXPOL.

Rozwiązania w stylu eko

Ekonomia i ekologia coraz częściej idą ze sobą w parze. Zjawisko to nie ominęło też branży artykułów sanitarnych, w tym baterii łazienkowych i kuchennych. O nasz portfel i środowisko najlepiej zadbają baterie jednouchwytowe, dzięki którym w prosty sposób wyregulujemy pożądaną temperaturę i strumień wody. O właściwe napowietrzenie i ciśnienie wody – a tym samym jej oszczędny przepływ – zadba z kolei perlator, czyli specjalne ,,sitko” montowane w wylewce. A to wciąż nie wszystko. Do najbardziej innowacyjnych rozwiązań zaliczają się baterie z termostatem (ustawiające każdorazowo takie samo ciepło) oraz baterie elektroniczne, wyposażone w czujniki ruchu, uruchamiane w momencie wsunięcia dłoni pod kran. ,,Bogactwo asortymentu jest naprawdę spore, a wyobraźnia producentów armatury zdaje się nie mieć kresu. Przed wyborem konkretnej propozycji ofertowej, powinniśmy mocno się zastanowić. W końcu chodzi o naszą wygodę” – podsumowuje ekspert BARTEXPOL.