Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia jest często sercem domu, dlatego urządzanie tego pomieszczenia warto wcześniej dobrze przemyśleć. W tym artykule podpowiemy Wam na co zwrócić szczególną uwagę.

Plan

Aby dobrze urządzić kuchnię trzeba przede wszystkim sprawdzić dokładnie jaką przestrzenią dysponujemy, a więc pierwszy krok to wykonanie pomiarów. Dla rozplanowania poszczególnych elementów w kuchni ważne jest dokładne określenie, w którym miejscu mamy instalację wodno- kanalizacyjną, gazową oraz wentylację.

Ściany, podłogi, sufit

Zanim zaczniecie szukać odpowiednich sprzętów i szafek warto pomyśleć nad wykończeniem ścian, podłogi i sufitu. Ze względu na dużą wilgotność panującą w tym pomieszczeniu trzeba używać materiałów odpornych na te warunki. Jeśli planujecie wykorzystać okładzinę z płyt g-k to koniecznie użyjcie zielonych płyt. Płyty wodoodporne są zaimpregnowane, dzięki czemu para wodna nie powoduje odkształceń. Więcej informacji o płytach można znaleźć tutaj: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k

Oświetlenie

W kuchni spędzamy sporo czasu na przygotowywaniu potraw, dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę oświetlenia. Pojedyncze górne oświetlenie może okazać się niewystarczające. Dlatego warto zastosować dodatkowe doświetlenie blatu, które montuje się np. na wiszących nad nim szafkach. Jeśli w kuchni znajduje się stół to warto zawiesić lampę centralnie nad jego środkiem. Górne oświetlenie można też zamontować w suficie podwieszanym wykonanym z płyt wodoodpornych.

Sprzęt AGD

Wyposażenie kuchni w dużej mierze jest uzależnione od jej wielkości. Na szczęście dziś sprzęty AGD są dostępne w tak różnych rozmiarach, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wybierając sprzęty warto zastanowić się z jaką intensywnością i w jaki sposób będziemy ich używać. Przykładowo, jeśli najczęściej obiady jemy „na mieście” to może zamiast dużej kuchenki wystarczy nam dwupalnikowa płyta?

Meble

Meble kuchenne to kolejna ważna kwestia. Popularne obecnie jest zamawianie mebli na wymiar. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać każdy zakamarek i wygodnie rozmieścić naczynia i akcesoria w szafkach.