Jak urządzić funkcjonalną wyspę kuchenną?

Kuchnia z wyspą kuchenną jest marzeniem wielu osób, które zazwyczaj decydują się później wstawić ją przy okazji przeprowadzki do nowego mieszkania lub domu. Wymaga ona jednak odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego przewiduje się ją najczęściej w otwartych przestrzeniach dziennych, w których stanowi ona oddzielenie kuchni od salonu. Wyspa kuchenna może mieć wiele innych funkcji, dzięki czemu staje się ona czymś więcej, niż tylko dodatkową powierzchnią roboczą.

Wyspa kuchenna

Dlaczego warto zainwestować w wyspę kuchenną?

Wstawienie wyspy kuchennej pociąga za sobą wiele plusów. Poza oczywistą estetyką i okazania się w ostatnich latach niezwykle popularnym i pożądanym elementem wystroju kuchni, wyspa kuchenna znacznie ułatwia gotowanie, pozwalając jednocześnie na pozostanie w stałym kontakcie z gośćmi lub innymi domownikami. Wyspy kuchenne zazwyczaj stawia się w coraz modniejszych strefach dziennych, na które składa się salon oraz kuchnia. W ten sposób organizacja imprez i przyjęć jest znacznie przyjemniejsza, ponieważ nie wymaga od gospodarza opuszczania wszystkich gości, aby przygotować kolejne danie.

Wyspa kuchenna może stanowić przedłużenie kuchni, w której nie ma zbyt dużej ilości blatu roboczego. Dzięki temu właściciele mogą postawić na również popularną ostatnio ścienną zabudowę kuchenną, w której znajdzie się miejsce na większą ilość zamykanych szafek i szuflad. Rozwiązanie w postaci wyspy niweluje problem braku przestrzeni do pracy, przez co kuchnia może zyskać wymarzoną przez domowników formę, bez konieczności pójścia na kompromis w kwestii wygody przygotowywania posiłków.

Jakie funkcje może mieć wyspa kuchenna?

Poza stanowieniem dodatkowego i wygodnego blatu, wyspa kuchenna jest bazą dla wielu ciekawych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie miejsca w kuchni i na optymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Wiele osób decyduje się na wstawienie do wyspy zlewozmywaka lub płyty grzewczej, szuflad z koszami do segregacji odpadków, a nawet zmywarki. Warto jednak pamiętać, że do każdego sprzętu konieczne jest doprowadzenie instalacji. Dlatego należy wybierać urządzenia wymagające niewielkich rurek i połączeń, tak aby nie zajmować zbyt wiele miejsca, które można wykorzystać w bardziej praktyczny i estetyczny sposób.

O kolejnych cechach wysp kuchennej opowiedział nam projektant z firmy Zov Kuchnie, zajmującej się projektowaniem i produkcją mebli do kuchni i salonu:

W wyspie kuchennej często można znaleźć również ciekawe rozwiązania w postaci oryginalnych półek na wino lub miejsca na książki kucharskie. Tak uniwersalny mebel pozwala na stworzenie przestrzeni na wszelkiego rodzaju przybory kuchenne, a także na najczęściej używane przyprawy, oliwę lub inne dodatki do przygotowywania dań. Dzięki tak wielu możliwościom każdy może dopasować funkcje wyspy kuchennej do własnych potrzeb, przez co będzie ona służyć domownikom przez wiele lat i skutecznie przyczyniać się do ułatwiania im codziennego funkcjonowania.

Wyspy kuchenne często służą również za dodatkową przestrzeń do innych czynności, takich jak praca przy komputerze lub odrabianie lekcji, dlatego wyspa przeznaczona dodatkowo do takich celów powinna mieć przewidziane miejsce na wsunięcie stołków oraz przestrzeń na nogi siedzących na nich osób. Warto również przemyśleć umieszczenie w dowolnym miejscu wyspy gniazdka elektryczne, które pozwolą na wygodne podpięcie ładowarki do laptopa oraz małych sprzętów kuchennych, np. miksera. Dzięki takim rozwiązaniom zainstalowanym w wyspie kuchennej codzienne gotowanie oraz praca mogą być znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.

śr. ocena 0 / głosów 0