Jak działa ekspres automatyczny?

Ekspresy do kawy są urządzeniami, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach, a ich obecność na wyposażeniu kuchni staje się normą. Pozwalają one na parzenie aromatycznej kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Zależnie od modelu ekspresu, umożliwiają również przygotowanie ulubionego napoju w niestandardowej formie – np. latte. Sprawdź, jak działa ekspres automatyczny i jakie modele dostępne są obecnie na rynku.

robienie kawy

Ekspresy do kawy — poznaj popularne modele oferowane przez producentów

Każdy ekspres wyróżnia się innym sposobem przygotowywania kawy. W zależności od wybranego modelu można liczyć również na dodatkowe udogodnienia. Jednymi z najpopularniejszych modeli są ekspresy ciśnieniowe. W tym zakresie wyróżnia się ekspresy:

  • przelewowe,
  • kolbowe,
  • na kapsułki
  • automatyczne.

Ekspres automatyczny ciśnieniowy to nie tylko najpopularniejszy model, ale również najbardziej zaawansowany sprzęt pozwalający na przygotowanie różnych rodzajów kawy. Praktycznie każdy ma specjalny pojemnik, w którym można magazynować ziarna, te podczas przygotowywania napoju automatycznie wpadają młynka. W zależności od modelu stosuje się różnego rodzaju młynki. Za jedne z bardziej cenionych uważa się te wykonane z ceramiki. Po odmierzeniu odpowiedniej proporcji kawy i zmieleniu rozpoczyna się proces parzenia, po którym fusy zostają przetransportowane do specjalnego zbiornika. Po jego zapełnieniu wyświetli się komunikat oznaczający konieczność opróżnienia go.

Najważniejsza w działaniu ekspresu automatycznego jest pompa, to ona odpowiada za właściwe przygotowanie kawy. Element ten umożliwia dopasowanie ciśnienia do napoju wybranego z listy, jaką oferuje dany model urządzenia. W profesjonalnych ekspresach do kawy pompy mogą wytwarzać bardzo wysokie ciśnienie, dochodzące nawet do 15 barów — podkreśla specjalista z firmy Caffe Team Sp. z o.o..

Ekspres automatyczny – kawa za pomocą jednego przycisku

W ekspresie automatycznym parzenie ulubionej kawy odbywa się za pomocą jednego przycisku. Przed przystąpieniem do tej czynności należy upewnić się, że pojemnik na ziarna jest uzupełniony, a w zbiorniku na wodę znajduje się jej odpowiednia ilość. Przygotowując kawę białą np. cappuccino, należy podstawić karton z mlekiem lub uzupełnić nim specjalny zbiornik. Po uruchomieniu ekspresu rozpoczyna się proces jego nagrzewania. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę – co zajmuje zaledwie moment – po naciśnięciu wybranego przycisku odpowiedzialnego za konkretną kawę, ekspres pobiera potrzebną ilość wody do zagotowania. Gorąca woda przepuszczana jest przez sito z kawą, a dzięki temu do podstawionej szklanki lub filiżanki trafia gotowy napój.

Wybierając ekspres automatyczny, warto zwrócić na jego dodatkowe funkcje. Miłośnicy różnych rodzajów kaw docenią urządzenia, które oferują nawet do kilkunastu wybranych gotowych pozycji. Standardem są również spieniacze do mleka.

śr. ocena 0 / głosów 0