Jak dobrać okap do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie dość intensywnie użytkowane przez osoby lubiące gotować. Podczas codziennego przygotowywania posiłków w kuchni powstaje wilgoć oraz mieszają się różne zapachy. Dlatego też okap jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, który zadba o usunięcie nadmiaru wilgoci oraz zapachów. Aby okap prawidłowo spełniał swoje zadanie, warto zastanowić się nad jego wyborem i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Okap kuchenny

Rozmiar okapu kuchennego

Aby móc w ogóle zastanawiać się nad wyborem okapu do kuchni, należy wiedzieć, jakie rozmiary są dostępne w sklepach. Przede wszystkim producenci sprzętu AGD oferują okapy o różnych kształtach. Bez trudu zakupimy okap okrągły, prostokątny lub kwadratowy.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się produkcją mebli kuchennych JM Mebel SystemSzerokości okapów, a także ich kształt powinny być dobierane w zależności od wielkości płyty grzewczej lub kuchenki. Ważne jest, aby szerokość okapu była co najmniej taka, jak szerokość kuchenki. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy okap jest nieco szerszy. Nieco inaczej wygląda sytuacja z okapami okrągłymi. Te powinny mieć średnicę nieco mniejszą niż szerokość płyty grzewczej, aby zachować proporcje i dobrą prezencję wizualną. Dlatego też wybór okapu powinien być przemyślany oraz dostosowany do mebli kuchennych, oraz płyty grzewczej lub kuchenki.

Rodzaje okapów kuchennych

Oprócz rozróżnienia na kształty producenci oferują okapy kominowe przyścienne, do zabudowy oraz pod szafkowe i wyspowe. Różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu. Okapy kominowe przyścienne jak sama nazwa wskazuje montowane są przy ścianie. Posiadają charakterystyczny komin i stanowią ozdobę kuchni. Natomiast okapy do zabudowy umieszczane są pod szafkami kuchennymi umieszczonymi nad kuchenką lub płytą grzewczą.

Nowoczesnym rozwiązaniem są okapy pod szafkowe, które montuje się na blacie obok płyty grzewczej. Okapy wyspowe montuje się w przypadku, gdy płyta grzewcza znajduje się właśnie na wyspie na środku kuchni. Jest to efektywne i bardzo ozdobne rozwiązanie. Każdy rodzaj okapu dostępny jest w licznych wariantach stylistycznych oraz kolorystycznych. Dlatego też z łatwością będzie można dopasować okap do charakteru kuchni, a nawet wykorzystać go, jako element dekoracji.

Najważniejsze cechy okapu

Warto oczywiście zwracać uwagę nie tylko na wizualne aspekty okapów kuchennych, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność. Okap nie jest tylko ozdobą kuchni, ale pełni istotne funkcje. Z tego też powodu należy zwracać uwagę na jego parametry techniczne. Okap kuchenny wysokiej klasy powinien być wydajny, co oznacza, że w ciągu godziny powinien przefiltrować powietrze w kuchni co najmniej sześć razy. Im pomieszczenie większe, tym okap powinien być bardziej wydajny.

Mocne działanie posiadają przede wszystkim okapy wyposażone w dwa silniki, które zasysają powietrze ze wszystkich stron. Należy pamiętać, że mimo zakupu wydajnego okapu jego działanie będzie nie do końca zgodne z obietnicą producenta, jeśli zostanie on nieodpowiednio zamontowany. Zły montaż rur, czy niewystarczająca ich średnica w stosunku do wydajności silnika ma wpływ na pracę okapu.

śr. ocena 0 / głosów 0