Jak dobrać krzesła do kuchennego stołu?

Stół wraz z krzesłami to niezbędne elementy wyposażenia każdej kuchni, niezależnie od tego, jak duże jest to pomieszczenie. Aby ten zestaw był w pełni funkcjonalny i cieszył oko, musimy poświęcić nieco czasu na wybranie poszczególnych jego elementów. Zwykle w pierwszej kolejności decydujemy się na stół – co brać pod uwagę przy wyborze krzeseł do niego?

stol-kuchenny

Najprościej wybrać komplet

Sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem jest urządzanie kuchni przy użyciu kompletów mebli, składających się ze stołu i kilku krzeseł. Nie musimy wtedy sprawdzać wymiarów sprzętów ani martwić się estetycznymi rozbieżnościami – to, że pochodzą one z jednej linii widać od razu. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Jeśli nasze stare krzesła uległy zniszczeniu bądź stół, który posiadamy nie pochodzi z żadnego zestawu, w pierwszej kolejności konieczne będzie zmierzenie jego wymiarów.

Wysokość mebli

Głównym parametrem, który powinien nas interesować podczas wybierania krzeseł, jest wysokość, na jakiej znajduje się blat stołu. Powinno być tutaj zachowanych kilka warunków:

  • Osoba siedząca przy stole powinna móc wygodnie ułożyć ręce na blacie – w przeciwnym wypadku spożywanie posiłków będzie utrudnione.
  • Między blatem a siedziskiem powinno znaleźć się dość przestrzeni na nogi – należy umożliwić osobie siedzącej na krześle wygodne przysunięcie się do blatu
  • Osoba siedząca na krześle powinna swobodnie sięgać stopami podłogi bądź belki między nogami krzesła, jeśli korzystamy z hokerów.

Blaty stołów kuchennych znajdują się przeciętnie na wysokości 70-80 centymetrów – mówi przedstawiciel firmy I.D. Point Polska Sp. z o.o., specjalizującej się w sprzedaży mebli włoskich – Od tej wartości wystarczy odjąć 30 centymetrów, by otrzymać idealną wysokość siedziska naszego krzesła. Przykładowo jeśli stół ma wysokość 75 centymetrów, wysokość siedziska krzesła powinna znajdować się na wysokości około 45 centymetrów. Jeśli decydujemy się na krzesła z podpórkami, pamiętajmy, żeby różnica między wysokością blatu a wysokością podpórek wynosiła około 15 centymetrów –  pozwoli nam to przysunąć krzesła maksymalnie do stołu i oszczędzić sporo miejsca.

Odległość między krzesłami

Aby przy stole siedziało się wygodnie kilku osobom, należy zadbać o zapewnienie im odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Krzesła nie powinny się ze sobą stykać siedziskami, warto zostawić między nimi kilkanaście centymetrów odstępu.

Estetyka

Kolejną istotną kwestią jest zgodność estetyczna stołu i krzeseł wokół niego. Na ogół głównym kryterium jest kolor – im bardziej pod tym względem zbliżone są do siebie stół i krzesła, tym lepiej. Jeśli w kuchni posiadamy biały stół, najlepszym wyborem będą również białe krzesła. Bezpiecznie jest również wybrać meble pod względem stylu – lekkie, wykonane z tworzywa sztucznego krzesła o nowoczesnym, minimalistycznym designie raczej nie będą pasować do ciężkiego, drewnianego stołu, charakteryzującego się starannym zdobieniem. Takie mieszanki są możliwe, ale dość ryzykowne.

śr. ocena 5 / głosów 5