Jak dobrać kosz do kuchni?

Niezależnie od tego, czy kosz do kuchni jest elementem jej wystroju czy funkcjonalnym dodatkiem ukrytym w szafce lub pod blatem, jego wybór jest ważny i istotny. Zależy on od kilku czynników, przede wszystkim wielkości naszej kuchni oraz ilości domowników, którzy będą z niego korzystali. Należy także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużą ilość śmieci produkujemy. Jak zatem dobrać kosz do kuchni?

kosz-do-kuchni

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów koszy na śmieci, wśród których możemy wybierać. W zależności od tego, ile śmieci produkuje nasze gospodarstwo domowe, czyli od tego, czy jemy na mieście czy stołujemy się w domu, możemy wybrać kosze na przykład pionowe lub wielokomorowe. Jak dobrać właściwy?

Funkcjonalność

Ponieważ kosz do kuchni ma nam przede służyć w codziennym życiu, funkcjonalność powinna być nadrzędnym kryterium wyboru. Jednym z pomysłów jest ustawienie odpowiednio dobranego pod względem rozmiaru oraz kształtu, pojemnika w szafce pod zlewem. W przypadku dużej kuchni możemy w wydzielonym miejscu ustawić kilka pojemników na różnego rodzaju odpady obok siebie; w ten sposób już w domu zadbamy o ekologię. W mniejszej kuchni zastosujmy jeden kosz, mieszczący w sobie kilka pojemników lub zawieśmy go na ścianie. W ten sposób zaoszczędzimy nieco przestrzeni w małych wnętrzach. Wyjątkowo funkcjonalne kosze na śmieci oferuje swoim klientom firma Inoxa Industire, wiodąca marka w zakresie produkcji akcesoriów meblowych do kuchni.

Estetyka

Kiedyś spychana na dalszy plan lub w ogóle nie brana pod uwagę przy projektowaniu koszy do kuchni, estetyka wykonania ponownie nabiera znaczenia. Coraz częściej bowiem ustawiamy kosze w przestrzeni kuchni i nie ukrywamy ich w szafkach pod zlewami; dlatego ich wygląd także się liczy. Stają się one w ten sposób elementem kuchennego wystroju. Zasada jest prosta; jeśli nasz kosz jest schowany w niewidocznym miejscu, zdecydujmy się na plastikowy pojemnik, jeśli zależy nam na jego funkcji dekoracyjnej, wybierzmy kosz ze stali nierdzewnej.

Użytkowanie

Jeśli wybraliśmy już kształt kosza na śmieci, jego kolor, materiał, z którego został wykonany oraz wybraliśmy dla niego miejsce w kuchni, pora zastanowić się, jaki sposób jego zamykania będzie dla nas najbardziej wygodny. Do wyboru mamy trzy zasadnicze rodzaje; kosze pedałowe, kosze typu push oraz, cieszące się coraz większą popularnością, kosze na podczerwień. Pierwsze otwierane są za pomocą pedału, co sprawia, że nie musimy dotykać go ręką. Pokrywa opada automatycznie, jednak w razie potrzeby można zatrzymać ją na dłużej za pomocą zawiasów. Kosze typu push posiadają otwór wrzutowy, otwierany lekkim pchnięciem, a dzięki zamocowanie pokrywie worek jest niewidoczny. Z kolei kosze na podczerwień minimalizują całkowicie ryzyko kontaktu z bakteriami oraz drobnoustrojami, poprzez automatyczne otwieranie i zamykanie za pomocą czujnika podczerwieni.

śr. ocena 5 / głosów 5