Funkcjonalna zabudowa kuchni – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia zazwyczaj jest traktowana przez domowników jako centralna część mieszkania lub domu. Wbrew pozorom to nie salon jest najczęstszym miejscem wspólnego spędzania czasu, ale właśnie kuchnia. Wybierając meble kuchenne musimy mieć więc na uwadze nie tylko ich estetykę, ale także funkcjonalność. Co jest ważne w trakcie projektowania kuchni oraz na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę?

zabudowa kuchni

Zasady kuchennej ergonomii

W trakcie wykonywania projektu naszej wymarzonej kuchni musimy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nasz projekt zakładał jej funkcjonalność. Wszystkie elementy kuchni muszą do siebie idealnie pasować, tak aby wykonywane w niej codzienne czynności były dla nas prawdziwą przyjemnością, a nie powodowały frustrację i niezadowolenie ze źle ustawionych szafek, za wysoko, za nisko lub w nieodpowiednim miejscu ustawionej płyty grzewczej lub piekarnika czy postawionej w złym miejscu lodówki. Pamiętajmy o tym, że zabudowa kuchenna jest zabudową stałą i jako taka, nie może być później w dowolny sposób zmieniana. Wszystkie składające się na zabudowę kuchenną elementy mają określone położenie już na etapie wykonywania projektu. Dokonywanie późniejszych zmian zawsze będzie się wiązało ze sporymi wydatkami finansowymi.

Spójność estetyczna

Dokonując wyboru zabudowy kuchennej musimy wziąć pod uwagę wygląd innych znajdujących się w jej otoczeniu elementów. Jeżeli posiadamy aneks kuchenny, dokonując wyboru koloru szafek czy blatów kuchennych, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak będą się one komponowały z wyglądem podłogi oraz z aranżacją salonu. Powinny być spójne lub stanowić dla nich odpowiedni kontrast. Inaczej nawet najpiękniejsze (i najdroższe) elementy wyposażenia kuchni, po niedługim czasie mają szansę przestać nam się podobać.

Takie same zasady dotyczą kuchni będących oddzielnym pomieszczeniem. Tu także musimy wziąć pod uwagę wygląd innych części mieszkania, żeby nie było między ich wyglądem niepotrzebnego zgrzytu.

Zasady rozmieszczenia urządzeń kuchennych

Najistotniejszą zasadą tworzenia funkcjonalnej zabudowy kuchennej jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich znajdujących się w niej urządzeń. Stosowanie się do tych zasad jest bardzo istotne, jeżeli chcemy, żeby kuchnia była funkcjonalna.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy MarcAs z Łodzi, która specjalizuje się w wyposażaniu oraz aranżacji wnętrz: Najważniejsze w projektowaniu zabudowy kuchennej jest odpowiednie rozmieszczenie względem siebie zlewozmywaka, kuchenki oraz lodówki oraz umieszczenie wystarczającej ilości blatów kuchennych. Jeżeli dysponujemy jedynie niewielkim aneksem kuchennym, warto jest się zastanowić nad oddzieleniem go od salonu wyspą lub półwyspem, które dadzą nam dodatkowe miejsce na umieszczenie blatów. Zazwyczaj, projektując kuchnie, lodówkę umieszcza się w odległości od 50 do 100 cm od zlewu, natomiast kuchenkę co najmniej metr od zlewu. Pozwala to na większą swobodę podczas wykonywania codziennych czynności.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Jak widać, zaprojektowanie idealnej kuchni nie jest wcale rzeczą prostą i podejmując się tego zadania musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele elementów. Jeżeli sami nie mamy doświadczenia w aranżacji wnętrz, warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, takich, jak ze wspomnianej wcześniej firmy MarcAs.