Fototapety na szkle – modna ozdoba kuchni

Upływający czas przynosi ze sobą zmiany w aranżacji wnętrz. Kuchnia nie kojarzy się już tylko z kolorystycznie dobranymi kafelkami. Coraz większą popularność zdobywają tzw. fototapety na szkle, czyli obrazy i fotografie nanoszone na ścianę za pomocą kleju bądź wkrętów. Przedstawiają one najczęściej panoramy miast, motywy abstrakcyjne i minimalistyczne wzory.

Zdobienie szkła

Czym charakteryzują się fototapety na szkle?

Fototapety możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału na:

  • lateksowe,
  • papierowe,
  • winylowe,
  • strukturalne na flizelinie.

Włączone są – za pośrednictwem różnych metod – w termicznie hartowane szkło. Mogą być bezpośrednio utwardzane na szklanej powierzchni, osadzone między dwiema szybami bądź laminowane. Każdy z typów charakteryzuje się odmiennym sposobem montażu.

Decydując się na oryginalną ozdobę kuchni, warto wybierać fototapety na szkle pochodzące od najlepszych producentów, wykonane z dobrej jakości farb, spełniające restrykcyjne normy jakościowe oraz dysponujące atestami na brak toksycznych właściwości. Tafle szklane powinny posiadać trzy grubości: 8, 6 bądź 4 mm, a także szlifowane krawędzie. Ułatwienie stanowi możliwość docinania fototapet do dowolnego kształtu oraz wykonywania otworów pod gniazda elektryczne i armaturę. Producenci dołączają często opcję ich dodatkowego podświetlenia, co nada luksusu i elegancji – mówi ekspert z firmy Stylowy Druk.

Wszystkie właściwości sprawiają, że rozwiązanie aranżacyjne sprawdzi się doskonale nie tylko w kuchniach, ale też w łazienkach i pomieszczeniach biurowych.

Montaż fototapet na szkle

Fototapety drukowane bezpośrednio na szkle hartowanym są przytwierdzane do ściany za pomocą kołków dystansowych bądź przyklejane na klej montażowy. Specjaliści nadrukowują obraz na tapecie od strony wewnętrznej – na zewnątrz stykamy się jedynie ze specjalistycznym, przygotowanym wcześniej szkłem, które stanowi doskonałą ochronę przed zarysowaniami, zabrudzeniami, otarciami. Szyba różni się od klasycznego odpowiednika (np. w oknach). Ma znacznie większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wyższą odporność na skrajne temperatury. Ponadto charakteryzuje się tępymi krawędziami. Aby obraz na fototapecie był bardziej widoczny, ekran jest zabezpieczany na tylnej części specjalistycznym białym podkładem.

Inny reprezentant druku na szkle to panel szklany z grafiką, zamontowany między dwiema szybami hartowanymi. Taki sposób montażu ma pewną zaletę – istnieje możliwość wymiany obrazu w dowolnym momencie bądź umieszczenia innego płaskiego materiału między taflami szkła, np. tapety czy forniru. Panele szklane są bardzo łatwe w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.

Fototapety laminowane zostały wykonane, jak nazwa wskazuje, za pośrednictwem techniki laminowania. W odróżnieniu od poprzednich typów nie mają wiele wspólnego ze szkłem. Na wydrukowanym obrazie specjaliści kładą równomiernie warstwę laminatu płynnego, który zabezpiecza fotografię przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV. Następnie na zewnętrzną część fototapety nakleja się specjalistyczną bezbarwną folię.

Ile kosztują fototapety na szkle?

Niezależnie od producenta, fototapety posiadają raczej sprecyzowane ceny. Koszt za metr kwadratowy obraca się między 99-190 zł. Najtańszą opcją jest bezbarwna płyta szklana, na którą samodzielnie naklejamy konkretny obraz czy tapetę. Klienci znacznie częściej decydują się jednak na fototapetę złączoną ze szkłem hartowanym, bądź nowoczesne panele z diodami.

Jak zamówić fototapety na szkle?

Każde zamówienie rozpoczyna się od wstępnej rozmowy klienta z producentem fototapet. Następnie przeprowadzana jest tzw. wizja lokalna, czyli dokonywanie pomiarów w docelowym pomieszczeniu przez pracownika firmy. Zgodność wymiarów jest niezwykle istotna – fototapeta musi być idealnie dopasowana do powierzchni, np. między blatami i szafkami kuchennymi. Jeżeli ewentualne rozbieżności między rozmiarami podanymi przez klienta a wyliczeniami pracowników zostały rozwiązane, grafik dobiera odpowiedni projekt. Ustalany jest również termin montażu. Po dokładnej instalacji możemy cieszyć się piękną i modną kuchnią.

śr. ocena 0 / głosów 0