Decoupage w kuchni. Pomysły i inspiracje

Technika decoupage’u świetnie nadaje się do upiększania otaczających nas przedmiotów. Większego znaczenie nie ma tutaj ani rozmiar, ani nawet materiał, z którego wykonana jest dana rzecz. Jeśli mamy tylko odrobinę chęci, a pod ręką serwetki bądź inne dekoracyjne papiery, na pewno uda nam się stworzyć coś wyjątkowo atrakcyjnego.

Taca decoupage

Często mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej że tak wielu ludzi wkłada ogrom pracy w organizację tego właśnie pomieszczenia. A tam, gdzie liczy się każdy detal oraz, gdzie dużą wagę przywiązuje się do jedynych w swoim rodzaju rozwiązań, idealnie sprawdzi się tytułowy decoupage. Przed nami krótki przegląd najciekawszych pomysłów! Zapraszamy do dalszej lektury.

Piękne drewniane tace

Uniwersalna drewniana taca powinna znaleźć się w każdej kuchni. Dzięki jej obecności codzienne serwowanie posiłków stanie się prostsze i bardziej uroczyste. Przenosić można na niej oczywiście talerze, miski, filiżanki oraz szklanki, lecz na tym nie kończą się zastosowania tacy. Powszechnie używa się jej również jako ozdobnej podstawki – stawia się na niej chociażby świece. Przy okazji przedmiot ten okazuje się wspaniałym płótnem dla osób stawiających pierwsze kroki w decoupage’u. Spora powierzchnia pozwala bowiem na wygodne przeprowadzanie eksperymentów.

Wazony, butelki oraz słoiki

Choć może się wydawać, że wyklejanie szkła jest trudne i nie daje zadowalających efektów, w rzeczywistości bywa zupełnie odwrotnie. Surowiec ten zostawia naprawdę duże pole do popisu. Wzory możemy umieszczać zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie naczyń; bez problemu naniesiemy złocenia, a także sprawimy, że całość prezentować będzie się szlachetnie i wiekowo. Do dyspozycji mamy wazony, butelki, słoiki, szklanki, kieliszki czy nawet latarenki.

Niezastąpione pudełka

W kuchni nie może zabraknąć przydatnych pudełek – na przykład tak zwanych herbaciarek. Te kwadratowe lub prostokątne, z uchylanym bądź przesuwanym wieczkiem – mówi przedstawiciel polskiej firmy Decoupagedobrze zabezpieczają cenną zawartość, a przy tym już same w sobie wyglądają uroczo. Jeśli dodatkowo ozdobimy je za pomocą techniki decoupage’u, stworzymy małe dzieło sztuki. Warto dodatkowo wiedzieć, że herbaciarki fantastycznie komponują się z dekorami, czyli różnego rodzaju elementami wykonanymi ze sklejki.

Ozdabianie mebli

Decoupage nierozerwalnie łączy się z meblami. Już kilka wieków temu wzory na te części wyposażenia nanosili Włosi. Dzisiaj tego typu praktyki nadal cieszą się ogromną popularnością. Za sprawą opisywanej metody meble w salonie, sypialni czy rzecz jasna w kuchni prezentować będą się niezwykle okazale. Z powodzeniem wykorzystać możemy szafki, kredensy, blaty, a nawet krzesła i taborety. Nie musimy rzecz jasna wyklejać całej dostępnej powierzchni – niewielkie akcenty są równie ciekawym urozmaiceniem. Co ważne, końcowy efekt zależeć będzie tylko od naszych preferencji. Do wyboru mamy przecież cały przekrój stylów: rustykalny, barokowy, orientalny czy też szeroko pojęty vintage.

śr. ocena 5 / głosów 11