Ciekawe pomysły na nowoczesny barek w kuchni 

Do niedawna wysoki bar kojarzył się głównie z pubami i kawiarniami. Obecnie to stylowe, a zarazem praktyczne rozwiązanie coraz częściej możemy spotkać w prywatnych domach i mieszkaniach. Barek kuchenny ma wiele zalet i może pełnić mnóstwo różnych funkcji. Łatwo też dostosować go do stylu wnętrza i potrzeb domowników. Przygotowaliśmy garść inspiracji i porad dotyczących tego nowoczesnego mebla.

Barek w kuchni

Dlaczego warto postawić w kuchni barek? Zalety rozwiązania 

Barek kuchenny odgrywa z jednej strony rolę praktyczną, a z drugiej nadaje wnętrzu niebanalny styl. Doskonale sprawdza się w kuchniach otwartych na salon, stanowiąc wyraźną, a przy tym nieprzytłaczającą granicę między tymi strefami. Wysoki barek sprzyja integracji – można przy nim wygodnie usiąść i rozmawiać z osobą, która przygotowuje posiłek – a jednocześnie zasłania blat, na którym często panuje rozgardiasz. Blat barku stanowi dodatkową powierzchnię roboczą i może zastąpić stół, pozwalając szybko coś przekąsić lub wypić poranną kawę nawet w małej kuchni. Warto wyposażyć go w półki lub szafki służące do przechowywania.

Nowoczesny barek kuchenny – garść inspiracji 

Nowoczesny barek kuchenny można zaplanować już na etapie projektowania kuchni. Zamawiając meble kuchenne na wymiar, warto poradzić się wykonawcy, który z pewnością zaproponuje kilka rozwiązań idealnie wpisujących się w styl pomieszczenia. Barek może stanowić przedłużenie blatu roboczego lub być osobną konstrukcją. Warto ustawić go na granicy kuchni i salonu lub pod oknem – tak, by siedzące przy nim osoby miały interesujący widok. Blat barku można wykonać z tego samego materiału co blaty kuchenne lub zdecydować się na kontrastowe rozwiązanie, nawiązujące do szafek lub innych elementów wnętrza.

Przestrzeń podblatowa może być otwarta bądź zabudowana. Pierwsza opcja optycznie powiększa przestrzeń, druga zapewnia miejsce do przechowywania, np. naczyń lub butelek wina. Nowoczesne barki cechują się minimalizmem – jednokolorowe powierzchnie wykończone na wysoki połysk, szkło lub metal. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wprowadzić nieco przytulności, wykorzystując drewno bądź cegły. Ważną rolę pełnią również hokery – wysokie krzesła, które mogą być ozdobą wnętrza.

Jakie wymiary powinien mieć wygodny barek? 

Projektanci, np. producent mebli Darpol z Kozienic, dobiorą wymiary barku w zależności od dostępnej przestrzeni. Standardowy barek kuchenny ma wysokość 95–115 cm i głębokość minimum 50 cm. Trzeba również pamiętać, by zostawić co najmniej 25 cm wgłębienia pod blatem na nogi siedzących przy nim osób.

śr. ocena 0 / głosów 0