Cechy funkcjonalnej kuchni

Funkcjonalna kuchnia – co kryje się pod tym wyrażeniem? Można powiedzieć, że jest to łatwość dostępu do wszystkich rzeczy znajdujących się w niej, czyli tzw. użyteczność. Jak odpowiednio zagospodarować kuchnię, aby można ją było określić funkcjonalną?

funkcjonalna kuchnia

Znajdź miejsce na każdą strefę

Kuchnia, jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Oprócz regularnych śniadań, parzenia kawy i herbaty oraz przygotowywania obiadów, służy do studenckich lub rodzinnych pogaduszek. Można powiedzieć, że w kuchni toczy się codzienne życie.

W kuchni da się wyróżnić kilka stref – każda z nich ma swoje szczególne przeznaczenie. Kuchenka i piekarnik wraz z garnkami i innymi sprzętami, które są potrzebne do termicznej obróbki żywności znajdują się w strefie gotowania. Miejsce z blatem, ewentualnym stołem i wszelkimi naczyniami służy do przygotowywania posiłków. W strefie przechowywania znajdują się produkty żywnościowe zamknięte w szafkach i lodówce, a w strefie zmywania – zlew, zmywarka i pojemnik na śmieci. Dzięki takiemu podziałowi każda czynność może być przeprowadzona niezależnie przez kilka osób.

Zaaranżuj kuchnię według własnych potrzeb i możliwości

Nie zawsze,  wyjaśnia ekspert Studia Kuchennego AGMA – profesjonalnej firmy zajmującej się kompleksowym wyposażeniem kuchni, możemy spełnić ,,warunki’’ jakimi powinna charakteryzować się ,,dobra’’ kuchnia. Deweloperzy oddają do użytku mieszkania w których 80-90% instalacji szczególnie wodnych i kanalizacyjnych musi być przebudowywane. Dopiero po takiej przebudowie możemy odpowiednio ułożyć wszystkie elementy naszej zabudowy. Dotyczy to zabudów w oddzielnych pomieszczeniach, oraz kuchni ,,w salonach’’…

W obecnie oddawanych do użytku mieszkaniach przewagę stanowią aneksy kuchenne.  Pewnym ,,wyzwaniem’’ jest zaaranżowanie kuchni w taki sposób, aby stanowiła ona integralną część salonu. Połączenie wymienionych stref – w praktyce… z miejscem do wypoczynku jest jak najbardziej możliwe. Trzeba użyć zaawansowanych technik projektowych (aranżacje 3D ), oraz materiałów, które po wykonaniu z nich kuchni (na dowolny wymiar) idealnie skomponują się z wcześniej kupionymi , lub wykonanymi w naszej firmie komodami, półkami, czy szafkami RTV, stanowiącymi wyposażenie części ,,salonowej’’.

Odpowiednie ustawienie lodówki i zlewu pozwoli na zwiększenie obszaru roboczego, a zastosowanie odpowiedniej wielkości urządzeń AGD umożliwi ergonomiczne ich ustawienie a co za tym idzie wygodne z nich korzystanie. Jedną z firm które posiadają w swojej ofercie pełna gamę urządzeń jest Electrolux .

Dodam, że kupione w naszej firmie AGD jest montowane przez techników AGMY bezpłatnie.