Zastosowanie silikonu w budownictwie i przemyśle budowlanym

Silikon kojarzy nam się głównie z materiałem, który służy do uszczelniania instalacji sanitarnych. Tymczasem jego zastosowanie w budownictwie jest znacznie szersze. Na rynku dostępne są silikony szklarskie, kamieniarskie, dekarskie czy wysokotemperaturowe. Wiele elementów, które stanowią wyposażenie naszych domów i mieszkań również produkuje się ze specjalnych silikonów lub kauczuków silikonowych. Znajdziemy je zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.

silikon

Silikony spoinujące i łączące

Silikony w budownictwie wykorzystuje się do wypełniania i uszczelniania szczelin. Materiały po wyschnięciu wciąż są elastyczne, dzięki czemu mogą pracować, stanowiąc jednocześnie trwałą spoinę. Wszystkie charakteryzują się całkowitą odpornością na wilgoć i pleśń, niezależnie od tego, jaki mają odczyn. Silikony dzielimy na kwaśne i neutralne. Te pierwsze używane są do uszczelniania gładkich powierzchni, które nie ulegają przebarwieniom pod wpływem kwasu octowego. Do uszczelniania powierzchni narażonych na przebarwienia i korozję stosuje się silikony neutralne. Silikony możemy podzielić także według ich przeznaczenia. Silikon budowlany służy do spoinowania szczelin w elewacjach oraz ościeżnicach drzwi i okien, do uszczelniania ram okiennych od wewnątrz stosuje się silikon szklarski. Sanitarny służy do uszczelniania instalacji w kuchniach i łazienkach, silikon kamieniarski do uszczelniania parapetów, podłóg, schodów wykonanych z kamienia naturalnego i syntetycznego. Do robót dachowych stosuje się silikon dekarski, którym można uszczelniać każdy rodzaj pokrycia oraz systemy rynnowe.

Elementy wykonane z silikonu

Z wysokiej jakości kauczuków silikonowych wykonuje się różnego rodzaju elementy, które mogą być wytłaczane, formowane bądź produkowane technologią wtrysku ciekłego. Jak szerokie zastosowanie ma silikon, możemy zobaczyć na stronie jednego z wiodących producentów w Polsce, firmy Larkis. W przemyśle budowlanym z kauczuku silikonowego produkuje się na przykład uszczelki do okien i drzwi, elementy amortyzujące, tłumiące czy odbojnice. Z silikonów produkuje się węże przemysłowe, osłony do okablowania, zatyczki, zaślepki, obręcze czy profile o dowolnym kształcie. Dzięki nowoczesnym technologiom, masie silikonowej można nadać nie tylko pożądany kształt, ale także kolor z palety RAL. Dzięki temu uzyskujemy estetyczne dopełnienie konstrukcji i sprzętów. Silikon ma szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie, elementy silikonowe wykorzystuje się w elektronice, elektrotechnice, przemyśle maszynowym, lotniczym, samochodowym, a nawet spożywczym.