Zastosowanie i zasada działania systemów rynnowych

Nowoczesne systemy rynnowe wykonywane są głównie ze stali ocynkowanej, która może być pokryta powłoką organiczną. Dostępne są także systemy wykonane z PVC, a więc tworzywa sztucznego. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system ma za zadanie odprowadzić wodę z całej powierzchni dachu. Trafia ona do kanalizacji, rowu melioracyjnego lub drenażu rozsączającego. Właściciele ogrodów z dużą ilością roślin czasem decydują się na gromadzenie jej w zbiornikach, by później wykorzystać do nawodnienia.

system rynnowy

Elementy systemu rynnowego

Głównym elementem systemu są oczywiście rynny, które prowadzone są wzdłuż krawędzi dachu będących pod spadkiem. Ich kolor dobieramy zwykle do dachówek bądź innego pokrycia dachowego. Największą popularnością cieszą się rynny wykonane z PVC oraz stali. Te drugie wykonane są z blachy ocynkowanej, która pokryta jest warstwą pasywacyjną, podkładem i powłoką organiczną w danym kolorze z palety RAL. By woda nie wylewała się z rynny, tylko trafiała do kolejnych elementów systemu, boki zabezpiecza się denkami. W systemach znajdziemy także elementy, które łączą rynny w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych. Woda z rynien trafia do rur spustowych przez tak zwany sztucer oraz kolanka. Na końcu rury spustowej znajduje się wylewka lub łapacz deszczówki. Przykłady systemów różnych producentów znajdziemy tutaj.

Sposób doboru orynnowania

By odpowiednio zaprojektować system odwadniający, powinniśmy określić efektywną powierzchnię dachu. Korzystając z gotowych tabel lub wzorów, dobieramy średnicę rynien oraz rur spustowych. Zaleca się nie robić tego na własną rękę, a powierzyć kalkulację fachowcom – mówi przedstawiciel firmy Dachlux, która zajmuje się dystrybucją systemów orynnowania, pokryć oraz akcesoriów dachowych.

Wystarczy, że prześlemy projekt naszego dachu do dystrybutora, a ten określi na podstawie rzutów, jakie elementy i w jakiej ilości będą nam potrzebne. Dostaniemy także gotową wycenę dla wybranego systemu z podziałem na poszczególne elementy.

Montaż systemu rynnowego

Rynny łączone są ze sobą za pomocą klamer, które powinny być sztywne i szczelne, natomiast rury spustowe za pomocą złączek nazywanych mufami. W niektórych systemach zamiast muf znajdziemy fabryczne zaciski montażowe. Do ścian rury mocowane są za pomocą obejm, które przytwierdza się śrubami z kołkiem. Rynny z kolei montujemy na specjalnie wyprofilowanych hakach. Montujemy je do deski doczołowej lub bezpośrednio do krokwi. Na hakach montujemy również narożniki i łączniki, zgodnie z zaleceniami producenta.