Zasadnicze różnice między roletami a żaluzjami

Zewnętrzne osłony okienne cieszą się wciąż rosnącą popularnością, dlatego coraz częściej możemy je spotkać zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach użytku publicznego. Zasadniczo osłony te dzieli się na rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami stanowi niemały kłopot dla inwestorów, dlatego w tym artykule przybliżamy najważniejsze różnice między roletami a żaluzjami stosowanymi na zewnątrz.

Rolety zewnętrzne

Różnice konstrukcyjne i montażowe

Już na pierwszy rzut oka, dzięki różnicom konstrukcyjnym, możemy rozróżnić żaluzje fasadowe od rolet zewnętrznych. Żaluzję fasadową możemy rozpoznać po charakterystycznej kurtynie z profilowanych listew, zwanych lamelami. Połączone są ze sobą taśmą, dzięki której lamele można dowolnie podnosić bądź przechylać. Rolety natomiast zbudowane są z kurtyny składającej się z dwuściennych, połączonych ze sobą przegubowo profili. Przestrzeń między nimi najczęściej wypełniona jest materiałem izolacyjnym. W odróżnieniu od żaluzji rolety mają boczne prowadnice, dzięki którym możliwe jest ich równe rozwijanie bądź nawijanie na rurę nawojową. W roletach zewnętrznych także nie pozostawiono prześwitów, czyli wolnych przestrzeni. Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne dzieli także stopień skomplikowania montażu.

W przypadku żaluzji montaż jest prosty i przebiega na jeden z trzech sposobów: bezpośrednio do ściany, do ramy okna lub do konstrukcji fasady. Natomiast montaż rolet powinien być zaplanowany już na etapie budowy. W przeciwnym razie, aby ukryć puszkę, konieczna będzie przeróbka nadproża – dodaje nasz rozmówca z firmy GOLDEN.

Różnica w kontrolowaniu ilości światła w pomieszczeni

Roleta zewnętrzna nie zapewnia sporych możliwości regulowania dopływu światła. Z jej pomocą możemy zwiększać lub zmniejszać ilość światła poprzez stopień opuszczenia kurtyny. W momencie, gdy roleta jest całkowicie opuszczona, wnętrze jest w 100% zaciemnione. Takiej możliwości nie stwarzają żaluzje fasadowe, jednak w ich przypadku możliwy jest duży stopień regulacji dopływu światła. Lamelami można dowolnie manewrować i w zależności od potrzeb blokować dopływ promieni słonecznych, nie zasłaniając tym samym widoku na zewnątrz. Z kwestią dopływu światła wiąże się także kwestia prywatności. W przypadku rolet zewnętrznych o pełnej intymności mówimy dopiero wtedy, gdy są one całkowicie opuszczone i tym samym tworzą całkowitą barierę przed światłem słonecznym. Żaluzje fasadowe stwarzają ten komfort, że zapewnienie prywatności nie wiąże się z koniecznością zrezygnowania z naturalnego światła.

Różnice w zapewnieniu komfortu termicznego i ochrony przed hałasem

W kwestii ochrony termicznej, rolety zewnętrzne znacznie skuteczniej ograniczają straty ciepła zimą. O ile żaluzje fasadowe ograniczają je w niewielkim stopniu, o tyle rolety zatrzymują nawet do 40% przenikającego przez okna ciepła i znacznie częściej wybierane są do domów energooszczędnych. Dzięki izolacji między ścianami kurtyny w roletach zewnętrznych ograniczają także dopływ gorącego powietrza latem. Żaluzje fasadowe natomiast przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych. W przypadku ochrony przed hałasem żaluzje wypadają słabiej od rolet, nawet gdy są to żaluzje fasadowe z lamelami akustycznymi. Rolety zewnętrzne stanowią swego rodzaju akustyczną barierę i zmniejszają dobiegający z zewnątrz hałas oraz natężenie dźwięku nawet o 14 dB.

Różnice w wyglądzie zewnętrznym

Choć wybór między roletami a żaluzjami powinien być podyktowany przede wszystkim ich funkcjonalnością, to istnieje szerokie grono inwestorów, dla których równie ważny jest efekt wizualny. W tym przypadku znacznie lepiej wypadają żaluzje fasadowe. Ich lamelowa konstrukcja dodaje byle budynku lekkości, doskonale się prezentuje i nie przytłacza nawet w przypadku nowoczesnych budynków z dużymi przeszkleniami. W dodatku idealnie wpasowują się w aktualny, minimalistyczny trend architektoniczny. Rolety natomiast, najczęściej nieodpowiednio dobrane, sprawiają wrażenie ciężkich i w niektórych przypadkach uprzemysławiają budynek wizualnie. Z tego powodu rolety zewnętrzne rzadko wybierane są do osłony okien w prywatnych domach, za to często są pożądane w przypadku obiektów przemysłowych. Jednak przemyślany dobór rolet zewnętrznych sprawi, że będą się one prezentować równie atrakcyjnie, co żaluzje.

śr. ocena 0 / głosów 0