Zalety zakupu węgla pakowanego

Lepiej kupować węgiel w workach czy luzem? Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest możliwa, wiele zależy bowiem od miejsca i sposobu wykorzystania opału. W przypadku zakupu opału na potrzeby domowej instalacji grzewczej wybór węgla w workach jest zdecydowanie najlepszym pomysłem. Z kolei przy zakupach hurtowych najczęściej wybieranym rozwiązaniem wciąż jest węgiel luzem.

węgiel w workach

Czysta i wygodna w obsłudze kotłownia

Zaopatrzenie kotłowni w opał na zimę w wielu polskich gospodarstwach domowych wciąż jest dużym wydarzeniem. Jeżeli węgiel dostarczany jest luzem, domowników w dniu dostawy czeka sporo pracy – opał zrzucony z naczepy przed domem trzeba ręcznie przenieść do składu przy kotłowni. Jest to zadanie trudne, czasochłonne, bardzo męczące i brudne. Pył węglowy osadza się dosłownie wszędzie, a po zakończonej operacji często konieczne jest gruntowne sprzątanie całego domu. Zamawiając węgiel w workach, unikamy tego problemu. Worki są czyste i poręczne, dzięki czemu można przenieść je do piwnicy szybko, sprawnie, bez łopat i taczek. Również obsługa kotłowni w sezonie grzewczym jest łatwiejsza, zwłaszcza w przypadku kotłów retortowych na ekogroszek. Zasypanie zbiornika na opał prosto z worka jest prostsze, szybsze i czystsze niż z użyciem łopat czy wiader.

Bezpieczny zakup i kontrola spalania

Dużą zaletą kupowania węgla w workach jest pewność co do ilości nabywanego opału. Zamawiając węgiel luzem, klient nie ma możliwości zważenia dostarczonego mu paliwa. Tymczasem worki napełniane są węglem na specjalnych liniach pakująco-ważących, dzięki czemu ryzyko pomyłek jest niewielkie. Klient zawsze otrzymuje dokładnie tyle opału, ile zamówił i za ile zapłacił, co z resztą może z łatwością sprawdzić, ważąc i licząc dostarczone worki – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Energo. Zasilanie kotła węglem z worków ułatwia też kontrolę nad ilością spalanego paliwa i pozwala z większą precyzją przewidzieć konieczność dokupienia opału.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zakup węgla pakowanego w worki to optymalne rozwiązanie dla właścicieli domów prywatnych. Przy zakupach hurtowych odczuwalne będą już różnice w cenach opału luzem i workowanego, toteż w przypadku obiektów o większej powierzchni, a więc również większym zapotrzebowaniu na opał, rozsądniejszy wydaje się zakup węgla luzem lub w big bagu. Idealnym rozwiązaniem dla obiektów użyteczności publicznej, szkół czy wspólnot mieszkaniowych wydają się właśnie jednotonowe big bagi. Taki zakup będzie tańszy od worków dwudziestopięciokilogramowych, a jednocześnie takie opakowanie ułatwi pracę w kotłowni i utrzymanie jej w czystości.

śr. ocena 0 / głosów 0