Zalety ozonowania wody basenowej

Ozon pełni w przyrodzie niezwykle ważną rolę – powstający naturalnie chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ozon może być również wytwarzany sztucznie, stosowany jest wtedy między innymi do dezynfekcji wody oraz oczyszczania powietrza.

ozonowanie basenow

Czym jest ozon?

Ozon to trójatomowa odmiana tlenu, która w naturalnych warunkach powstaje w wyniku rozpadu dwuatomowych cząsteczek tlenu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz ponownego ich łączenia się, lub podczas wyładowań atmosferycznych – charakterystyczny, gryzący zapach towarzyszący burzom z piorunami to właśnie zasługa powstającego w tym czasie ozonu. Ozon jest niepalny, dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma znakomite właściwości dezynfekujące i bardzo szybko rozpada się do dwuatomowych cząsteczek tlenu, nie pozostawiając po sobie żadnych produktów ubocznych. To wszystko sprawia, że coraz częściej stosowany jest on do oczyszczania wody basenowej.

Zalety stosowania ozonu

  • Bardzo wysoka skuteczność i szybkość dezynfekcji – ozon jest wielokrotnie skuteczniejszym środkiem dezynfekującym niż wciąż powszechnie stosowany chlor. Doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju bakteriami, grzybami i innymi drobnoustrojami, które mogą przedostawać się do wody z ciał osób korzystających z basenu.
  • Brak reakcji chemicznych – poza drobnoustrojami w wodzie basenowej znajdują się związki chemiczne takie jak mocznik, amoniak czy aminokwasy. Są one naturalnymi składnikami płynów ustrojowych, czyli potu, śliny i moczu, i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednakże w kontakcie z chlorem tworzą tzw. chloraminy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Zdarza się, że chlor tworzy związki stałe, których nie da się usunąć inaczej, niż poprzez dodanie świeżej wody. Ozon nie wchodzi w takie reakcje, woda dezynfekowana przy jego pomocy pozostaje czysta, pozbawiona zapachu i neutralna do ciała.
  • Szybki rozkład – cząsteczki ozonu są nietrwałe, bardzo szybko rozpadają się na zwykłe, dwuatomowe cząsteczki tlenu. Ozon nie jest w stanie skazić naszego basenu, dlatego nie ma konieczności wymiany wody czy rozcieńczania jej świeżą.

Producentem i dystrybutorem wysokiej klasy basenów oraz wyposażenia basenowego – w tym urządzeń UVAZONE, służących do ozonowania wody – jest firma AstralPool.