Estetyka przede wszystkim
Wiele osób budujących swój dom stawia na okna drewniane ze względu na walory wizualne.
Nie da się ukryć, że naturalne drewno to tworzywo bardzo przyjemne dla oka i doskonale sprawdzi się zarówno w domach utrzymanych w tradycyjnym stylu, wybudowanych z cegły, jak również w nowoczesnej, minimalistycznej architekturze zdominowanej przez metal oraz tworzywa sztuczne – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk. – Naturalna kolorystyka oraz faktura drewna każdemu wnętrzu nadadzą przytulnego klimatu i sprawią, że elewacje będą prezentować się niezwykle elegancko.
Ciepło w domu
Drewniane okna to oczywiście nie tylko element dekoracyjny – odgrywają one również istotną rolę z punktu widzenia eksploatacji budynku. W jaki sposób? Odpowiedź tkwi w tak zwanym współczynniku przenikania ciepła, czyli parametrze, który powinien zostać przedstawiony w dokumentacji technicznej każdego okna – jeśli chcemy zadbać o to, aby nasz dom był ekologiczny i oszczędny, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr. Mówi nam on, jaka ilość energii cieplnej jest w stanie „uciec” z naszego domu przez zamknięte okno w określonej jednostce czasu – oczywiście, im mniejsza wartość współczynnika, tym „cieplejsze” są okna. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta: niskie straty ciepła oznaczają mniejszy wydatek energii na ogrzewanie, to z kolei wiąże się z mniejszymi kosztami. Wybierając okna drewniane zamiast popularnych okien z PCV możemy poczynić w przyszłości znaczące oszczędności.
Doskonałe parametry techniczne
Wbrew pozorom drewno jest materiałem o świetnych właściwościach fizykochemicznych, gwarantujących, że okno wykonane z drewna będzie służyło przez bardzo długi czas. Przede wszystkim wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne – dobrze przygotowane drewno nie będzie się łamać, paczyć ani w inny sposób odkształcać. Dzięki temu okna drewniane będą stanowić solidny sposób zabezpieczenia wnętrza nie tylko przed wyziębieniem, ale również przed włamaniem. Wszelkiego rodzaju powierzchowne uszkodzenia można z nich bardzo łatwo usunąć, nawet przy pomocy domowych sposobów.
Mankamenty drewna
Drewno, podobnie jak każdy materiał budowlany, nie jest pozbawionych pewnych wad. Przede wszystkim okna z niego wytwarzane są droższe od okien PCV – związane jest to między innymi z kosztami uzyskania oraz obróbki surowca. Ponadto stolarka drewniana będzie od nas wymagała większej troski – jeśli ma nam służyć przez lata, musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji w celu zabezpieczenia przed destrukcyjnym wpływem wilgoci i promieni słonecznych.