Zalety okien drewnianych

Drewno to materiał od wielu wieków wykorzystywany przez człowieka w sztuce budowlanej. Obecnie służy między innymi do produkcji stolarki okiennej, bo – choć przez pewien czas panowała moda na okna z tworzyw sztucznych – to okna drewniane w wielkim stylu powracają do łask w dobie popularności budownictwa ekologicznego, bliższego naturze. Poznajmy zalety tego rozwiązania.

okna drewniane

Estetyka przede wszystkim

Wiele osób budujących swój dom stawia na okna drewniane ze względu na walory wizualne.

Nie da się ukryć, że naturalne drewno to tworzywo bardzo przyjemne dla oka i doskonale sprawdzi się zarówno w domach utrzymanych w tradycyjnym stylu, wybudowanych z cegły, jak również w nowoczesnej, minimalistycznej architekturze zdominowanej przez metal oraz tworzywa sztuczne – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk. – Naturalna kolorystyka oraz faktura drewna każdemu wnętrzu nadadzą przytulnego klimatu i sprawią, że elewacje będą prezentować się niezwykle elegancko.

Ciepło w domu

Drewniane okna to oczywiście nie tylko element dekoracyjny – odgrywają one również istotną rolę z punktu widzenia eksploatacji budynku. W jaki sposób? Odpowiedź tkwi w tak zwanym współczynniku przenikania ciepła, czyli parametrze, który powinien zostać przedstawiony w dokumentacji technicznej każdego okna – jeśli chcemy zadbać o to, aby nasz dom był ekologiczny i oszczędny, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr. Mówi nam on, jaka ilość energii cieplnej jest w stanie „uciec” z naszego domu przez zamknięte okno w określonej jednostce czasu – oczywiście, im mniejsza wartość współczynnika, tym „cieplejsze” są okna. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta: niskie straty ciepła oznaczają mniejszy wydatek energii na ogrzewanie, to z kolei wiąże się z mniejszymi kosztami. Wybierając okna drewniane zamiast popularnych okien z PCV możemy poczynić w przyszłości znaczące oszczędności.

Doskonałe parametry techniczne

Wbrew pozorom drewno jest materiałem o świetnych właściwościach fizykochemicznych, gwarantujących, że okno wykonane z drewna będzie służyło przez bardzo długi czas. Przede wszystkim wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne – dobrze przygotowane drewno nie będzie się łamać, paczyć ani w inny sposób odkształcać. Dzięki temu okna drewniane będą stanowić solidny sposób zabezpieczenia wnętrza nie tylko przed wyziębieniem, ale również przed włamaniem. Wszelkiego rodzaju powierzchowne uszkodzenia można z nich bardzo łatwo usunąć, nawet przy pomocy domowych sposobów.

Mankamenty drewna

Drewno, podobnie jak każdy materiał budowlany, nie jest pozbawionych pewnych wad. Przede wszystkim okna z niego wytwarzane są droższe od okien PCV – związane jest to między innymi z kosztami uzyskania oraz obróbki surowca. Ponadto stolarka drewniana będzie od nas wymagała większej troski – jeśli ma nam służyć przez lata, musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji w celu zabezpieczenia przed destrukcyjnym wpływem wilgoci i promieni słonecznych.

śr. ocena 5 / głosów 1