Zalety nowoczesnych domów szkieletowych

Własny dom jest synonimem niezależności oraz komfortu, dlatego w ostatnich latach można zauważyć duży wzrost zainteresowania, również konstrukcjami szkieletowymi z drewna. Nowoczesne domy szkieletowe to ciekawa alternatywa dla tych murowanych. W technologii szkieletowej można wykonywać zarówno obiekty małe, jak i średnie, a ich lekka konstrukcja umożliwia szybką rozbudowę, przebudowę i modernizację. Jakie są jeszcze zalety domów szkieletowych?

dom szkieletowy

Szybki czas realizacji domu szkieletowego

Konstrukcja domów szkieletowych opiera się na drewnianych stelażach, dlatego budowa takiego domu odbywa się znacznie szybciej niż murowanie ścian. Szkielet domu drewnianego może być tworzony bezpośrednio na placu budowy lub możemy zdecydować się na gotowe prefabrykaty, dzięki którym dom wzniesiemy już w trzy, góra cztery miesiące. Budynku nie trzeba sezonować ani osuszać. Jest to duża zaleta, jeżeli inwestorom zależy na czasie. Krótszy czas budowy, to także większe oszczędności wynikające z mniejszego zużycia prądu czy wody podczas prac. Co więcej, szkielet domu można stawiać bez względu na porę roku oraz pogodę. Na placu budowy powstaje także zdecydowanie mniej odpadów budowlanych.

Budownictwo szkieletowe wymaga kultury technicznej oraz dużej dokładności, co często może sprawiać problem firmom przyzwyczajonym do tradycyjnego budownictwa. Najlepiej jest skorzystać z oferty firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej.

Wytrzymałość, energooszczędność i niskie koszty eksploatacji

Żywotność drewnianych domów szkieletowych porównywalna jest z tą, jaka charakteryzuje domy murowane, pod warunkiem, że wznosi się je z solidnych materiałów wysokiej jakości. Do budowy gotowych domów drewnianych używa się certyfikowanego drewna konstrukcyjnego. Jest to wyselekcjonowane i poddane obróbce drewno, które zapewnia idealną wilgotność, nie posiada ubytków oraz cechuje się wysoką wytrzymałością.

Ściany budynku składają się w 80% z ocieplenia, więc dom charakteryzuje się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi. Wełna mineralna ochrania przed ucieczką ciepła, tym samym umożliwia szybsze i tańsze ogrzanie domu. Standardowo tego typu budynek wymaga około 40-60 kWh/m2 rocznie. Jest to dużo mniej w stosunku do kosztów ogrzewania tradycyjnego domu murowanego. Wnętrze domów szkieletowych po wyłączeniu ogrzewania bardzo szybko się wychładza. Natomiast po jego ponownym uruchomieniu szybko się nagrzewa, co jest bardzo dużą zaletą.

Walory zdrowotne i wysoka izolacyjność akustyczna

Drewno to szeroko dostępny oraz całkowicie odtwarzalny przez przyrodę surowiec, który stwarza niemożliwy do uzyskania w innych technologiach budowlanych mikroklimat. Procesy przetwarzania drewna w gotowe produkty, w mniejszym stopniu zagrażają środowisku naturalnemu niż produkcja tradycyjnych materiałów. Gotowe domy drewniane z uwagi na swoją naturalność wpływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie oraz nie zawierają substancji alergicznych, dzięki czemu poprawią także komfort życia osobom chorym na alergię. Drewniane domy szkieletowe w Koszalinie posiadają zdolności do samoregulacji wilgotności, lepiej izolują ciepło i są zdrowsze dla domowników. Izolacje przeciwwilgociowe zapobiegają zawilgoceniu i eliminują ryzyko występowania i rozwoju pleśni oraz grzybów. Drewno nie wydziela także szkodliwych i toksycznych substancji. 

Domy szkieletowe posiadają również wysoką izolacyjność akustyczną. Główną rolę w wyciszeniu budynku odgrywa tutaj przegroda ściany oraz maksymalna szczelność. Aby dom dobrze izolował dźwięki, musi zostać obity podwójnie płytą OSB od strony wewnętrznej, a wymagania izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych powinny być uwzględnione już na etapie opracowania projektu domu.

śr. ocena 0 / głosów 0