Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera? Oto pytanie, które zadaje sobie większość osób tuż po podjęciu decyzji o tym, że czas zainwestować we własny dom. I chociaż mieszkania w starym budownictwie kuszą pozornie niższymi cenami, w ogólnym rozrachunku okazuje się, że kupno nowego lokalu jest bardziej opłacalne. Jak to możliwe i co jeszcze zyskasz, nabywając nową nieruchomość?

Kłopotliwy rynek nieruchomości

Największy kłopot z zakupem nowego mieszkania czy domu od dewelopera polega na tym, że takich ofert jest wciąż za mało, przy czym problem ten dotyczy przede wszystkim mniejszych miejscowości. Większość inwestycji deweloperskich koncentruje się w dużych miastach, dlatego na wagę złota okazują się domy położone poza nimi.

Obecna, dość specyficzna sytuacja na rynku nieruchomości skłoniła nas do poszukiwania innych, mniej oczywistych lokalizacji dla naszych przedsięwzięć – mówi przedstawiciel Marcopolo Development. Oczywiście, aglomeracje bezustannie przyciągają nowych mieszkańców, dlatego nie rezygnujemy z budowy domów w samym Poznaniu. Jednocześnie zależy nam na tym, by zaspokoić potrzeby klientów, szukających mieszkania poza miastem, gdzie najtrudniej znaleźć ciekawe nieruchomości. Stąd pomysł na inwestycje w okolicach Poznania, w tym budowy osiedli domów jednorodzinnych np. w Kórniku, Śremie i Błażejewie.

Mieszkanie od dewelopera – wyższy standard i większa wygoda

Jeśli przy zakupie mieszkania bierzesz pod uwagę czynniki takie jak standard wykonania nieruchomości i wygoda życia w nowym miejscu, wybierz nieruchomość deweloperską. W przeciwieństwie do starych obiektów, nowe budynki powstają nie tylko z bezwzględnym poszanowaniem sztuki budowlanej, ale przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi normami unijnymi. Oznacza to, że nowo powstające budynki wznoszone są z wysokiej klasy, atestowanych materiałów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, gwarantujących trwałość i bezpieczeństwo.

Nowoczesne budownictwo to także wysoka estetyka nieruchomości i jej otoczenia. W przeciwieństwie do istniejących od lat blokowisk, nowe osiedla niemal zawsze zapewniają doskonałą infrastrukturę i przestrzeń – zarówno użytkową (miejsca parkingowe), jak i wypoczynkową (parki, skwery, place zabaw itd.).

Mieszkanie z rynku pierwotnego daje nabywcy możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Modyfikacja mieszkania z drugiej ręki w taki sposób, by zapewniało wygodę i estetykę pożądaną przez nowego właściciela jest trudne i kosztowne, podczas gdy nowy lokal od dewelopera daje nieograniczone możliwości w tym zakresie.

Oszczędność, oszczędność i jeszcze raz oszczędność

Myślisz, że mieszkania z rynku wtórnego są tańsze? Niekoniecznie. Taka inwestycja oznacza konieczność opłaty podatku cywilno-prawnego, przy czym obowiązek ten spoczywa na kupującym. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, opłata wliczona jest w cenę nieruchomości, a daninę dla US reguluje deweloper. Stąd pozorna różnica w wyjściowej cenie zakupu.

Nowe domy w podstawowym standardzie zapewniają użytkownikom wydajne systemy grzewcze i doskonałe docieplenia, na które nie możemy liczyć w starym budownictwie. Efektem są znacznie niższe opłaty eksploatacyjne, a zatem oszczędności w dłuższej perspektywie.

Koszty związane z zakupem nowego mieszkania obniża też stan, w jakim je zastajemy. Podczas gdy lokale z rynku pierwotnego zawsze oznaczają konieczność przeprowadzenia gruntownych, a więc i kosztownych remontów, w mieszkaniu od dewelopera twoje nakłady ograniczają się do wykonania wykończeń – dokładnie takich, jakich oczekujesz.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie kredyt. Pożyczka w banku jest najczęstszym sposobem finansowania zakupu nieruchomości. A tę zdecydowanie łatwiej uzyskać, jeżeli kupujesz  mieszkanie na rynku pierwotnym. Transakcje z deweloperem są bowiem znacznie bezpieczniejsze niż na rynku wtórnym – zarówno dla kredytodawcy, jak i finalnego nabywcy.

śr. ocena 5 / głosów 5