Zalety mieszkań z balkonem

Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań – niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić je od dewelopera, czy może na rynku wtórnym – często dużą uwagę zwracamy na fakt, czy dany lokal posiada balkon. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na podjęcie przez nas decyzji o zakupie. Dlaczego jednak balkon jest tak istotny? Jakie korzyści płyną z posiadania go i w jaki sposób można go wykorzystać?

Relaks na świeżym powietrzu

Dla osób przepadających za przebywaniem na świeżym powietrzu balkon może być świetną alternatywą dla wyjścia do parku czy do lasu. Wystarczy wystawić na niego leżak bądź fotel, zabrać coś zimnego do picia oraz ulubioną książkę, by zafundować sobie popołudniowy relaks w cieple słońca. Oczywiście pod warunkiem, że balkon jest dostatecznie duży i dobrze usytuowany. Jeśli deweloper lub administracja budynku dopuszcza taką możliwość balkon możemy obudować, tworząc z niego ogród zimowy – przeszklenia o wysokim stopniu izolacji cieplnej pozwolą nam spędzać miło czas na balkonie nawet w środku zimy.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa

Poza tym, że balkon może stać się naszym prywatnym centrum rekreacji, to również możemy go wykorzystać jako dodatkową przestrzeń użytkową.

Standardem jest, że na balkonie suszymy nasze pranie i przechowujemy sprzęty, które na co dzień nie mieszczą się w mieszkaniu, np. narzędzia, artykuły do pielęgnacji roślin, rowery – mówi przedstawiciel firmy Adma DevelopmentMożemy również wystawić na niego meble do przechowywania innych artykułów. Należy jednak pamiętać, że rzeczy przechowywanie na balkonie są narażone na trudniejsze warunki atmosferyczne, między innymi wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz promieniowanie UV. Dlatego nie należy wystawiać tam nic, co pod wpływem tych czynników może ulec zniszczeniu. 

Wyższa atrakcyjność mieszkania

Powyższe atuty balkonu sprawiają, że mieszkanie jest bardziej atrakcyjne i wartościowe. Ma to duże znaczenie, kiedy myślimy o zakupie mieszkania z myślą o wynajmowaniu go bądź o wyremontowaniu i sprzedaniu po wyższej cenie. Potencjalni najemcy lub kupcy z pewnością docenią duży, wygodny i funkcjonalny balkon.

Minusy balkonów

Poza wieloma plusami, balkon w mieszkaniu ma również pewne minusy. Po pierwsze – mieszkania z balkonem są zazwyczaj droższe od lokali bez nich, zatem musimy bardzo dokładnie przemyśleć, czy dodatkowe korzyści z jego posiadania są wystarczające, by zapłacić za niego dodatkowych kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Po drugie – balkon stale narażony jest na zanieczyszczenia, takie jak pył z ulicy, opadające liście, pyłki roślinne, ptasie odchody etc., przez co wymaga wiele pracy, żeby utrzymać go w należytym porządku.

śr. ocena 5 / głosów 5