Zalety kotłów na biomasę

Nie ulega wątpliwości, że paliwa stałe są najtańszym nośnikiem energii cieplnej, co prawdopodobnie jest głównym powodem ich popularności – zauważa nasz rozmówca z firmy EKOGREŃ. Tradycyjnym kotłom węglowym trudno przypisywać wygodę obsługi czy ekologię, z czego wynika, że właśnie cena jest tu czynnikiem decydującym. Obecnie coraz więcej osób  decyduje się na wymianę pieców węglowych na […]

Zalety kotłów na biomasę

Nie ulega wątpliwości, że paliwa stałe są najtańszym nośnikiem energii cieplnej, co prawdopodobnie jest głównym powodem ich popularności – zauważa nasz rozmówca z firmy EKOGREŃ. Tradycyjnym kotłom węglowym trudno przypisywać wygodę obsługi czy ekologię, z czego wynika, że właśnie cena jest tu czynnikiem decydującym.

Obecnie coraz więcej osób  decyduje się na wymianę pieców węglowych na nowoczesne, łatwe w obsłudze kotły na biomasę. Takie urządzenia zapewniają bowiem nie tylko tanie ogrzewanie domu, ale także czystość w kotłowni i wręcz dziecinnie prostą obsługę.

Tanie ciepło w twoim domu

Wybór kotła na biomasę jest dobrym sposobem na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Bez względu na to, czy do opalania kotła wybierzesz pellet czy biomasę w innej postaci, koszt paliwa będzie nieporównanie niższy niż w przypadku gazu czy oleju opałowego. Konkurencję cenową dla biomasy stanowi jedynie węgiel, jednak ten przegrywa w dalszym porównaniu.

Podczas spalania biomasy uzyskujemy bardzo dużo ciepła – jest to paliwo wysokokaloryczne. Co więcej, pellet wytwarzany z odpadów roślinnych wykazuje bardzo dobrą proporcję wartości opałowej do objętości. W efekcie niewielka ilość biomasy wystarczy do uzyskania dużej ilości energii.

Czysta i wygodna kotłownia

Mocno skondensowana energia w niewielkim objętościowo nośniku pociąga za sobą kolejne korzyści. Biomasa może być pakowana w worki, co ułatwia zarówno transport, jak i przechowywanie. Ekologiczne paliwo opałowe jest też bardzo czyste, dzięki czemu w kotłowni nie unoszą się tumany czarnego pyłu, a do obsługi paleniska nie trzeba się przebierać w robocze ubrania.

Sama obsługa kotła na biomasę nie wymaga wielkiego wysiłku i nakładu pracy. Kotły tego typu wyposażone są w zasobniki, które – w zależności od pojemności – uzupełniamy raz na kilka dni. Oznacza to, że uzupełniwszy zbiornik biomasą możesz zapomnieć o wizytach w kotłowni na bardzo długo.

W kotłach na biomasę wykorzystywane są zaawansowane technologicznie urządzenia sterujące, które dbają o prawidłowe dozowanie paliwa z zasobnika na palenisko, ale także nadzorują proces spalania.

Ogrzewanie przyjazne środowisku

Ostatnią, choć nie najmniej istotną zaletą kotłów na biomasę, jest ich niewielka szkodliwość dla środowiska, w porównaniu z innymi rozwiązaniami grzewczymi. Biomasa jest surowcem w 100% odnawialnym, a więc  stosowanie jej nie wyczerpuje ograniczonych zasobów Ziemi.

Spalanie biomasy także jest ekologiczne. W procesie tym powstaje ilość gazów cieplarnianych równa ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny energetyczne podczas ich uprawy, co daje bilans zerowy. Paliwa pochodzenia roślinnego emitują też nieporównanie mniej siarki, niż węgiel czy ropa.

Podsumowując, do głównych zalet kotłów na biomasę możemy zaliczyć niewielkie koszty eksploatacyjne przy wysokiej wydajności, łatwość i czystość obsługi oraz ekologię. Biorąc pod uwagę powyższe, kotły na ekologiczne paliwa roślinne okazują się najlepszym rozwiązaniem dla twojego domu.

śr. ocena 5 / głosów 1