Zalety i zastosowanie wkrętarek akumulatorowych

Każdy majsterkowicz, niezależnie od swojego doświadczenia powinien w swoim wyposażeniu posiadać dobrą wkrętarkę, czyli urządzenie niezastąpione przy składaniu oraz rozkładaniu wszelkich mebli oraz konstrukcji. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy wiele zasilanych za pomocą akumulatora. Jakie są zalety takiego rozwiązania, w jakich sytuacjach się ono sprawdzi najlepiej?

wkrętarka

 Zadania wkrętarki

Do czego służy wkrętarka nie trudno się domyślić. Zgodnie ze swą nazwą służy ona do mocowania wkrętów, czyli – krótko mówiąc – do ich wkręcania. Stanowi ona elektryczny, bardzo skuteczny odpowiednik śrubokrętów. Wykorzystywana jest ona w wielu zadaniach technicznych, np. składaniu mebli, konstruowaniu obiektów drewnianych (np. altan ogrodowych, pergol) montowaniu elementów. Sprawdza się również w pracach demontażowych.

-Można jej również użyć do wykonywania wierceń, choć nie sprawdzi się ona tak dobrze ja wiertarka – mówi specjalista firmy Rolmasz – Spowodowane jest to zwykle zbyt małą mocą wkrętarki, która przez to nie jest w stanie wytrzymać dużych obciążeń. Ze względu na niewielkie rozmiary można nią operować jedną ręką, nawet w trudno dostępnych miejscach – wielostopniowa regulacja pozwala precyzyjnie dobrać prędkość obrotów do charakterystyki materiału, w którym montowane są wkręty.

Zalety wkrętarek akumulatorowych

Brak konieczności podłączenia do sieci elektrycznej jest główną zaletą wkrętarek akumulatorowych. Dzięki temu stajemy się całkowicie niezależni od dostępności prądu elektrycznego – możemy używać naszego urządzenia dosłownie wszędzie, nawet w środku lasu, nawet w momencie gdy dostawa prądu zostanie przerwana w wyniku awarii. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest większe bezpieczeństwo i komfort pracy – bez kabla ciągnącego się za nami nie ryzykujemy, że się o niego potkniemy lub że zapląta się on między innymi obiektami w otoczeniu. Zasilanie przy pomocy akumulatorów nie wpływa na obniżenie parametrów użytkowych wkrętarek – wśród wkrętarek bezprzewodowych znajdziemy urządzenia równie wydajne, co modele zasilane sieciowo.

Wady wkrętarek akumulatorowych

Komfort korzystania z wkrętarki w każdym miejscu, niezależnie od dostępności energii z sieci okupiony jest niestety kilkoma wadami urządzenia. Najbardziej odczuwalna z nich to cena, która jest z reguły wyższa od urządzeń o porównywalnych parametrach zasilanych za pośrednictwem kabla. Z drugiej strony koniecznie musimy pamiętać o naładowaniu akumulatorów – jeśli o tym zapomnimy, urządzenie stanie się po prostu bezużyteczne od momentu podładowania.

śr. ocena 5 / głosów 1