Zalety i wady klimatyzacji w domu

Klimatyzacja już kilka lat temu przestała być luksusowym wyposażeniem, na które stać nielicznych – obecnie powszechnie spotykana jest w wielu nowoczesnych obiektach, takich jak biurowce, galerie handlowe, sklepy. Coraz więcej osób decyduje się również na instalację klimatyzacji we własnych domu lub mieszkaniu. Rozwiązanie to posiada cenne zalety, ale jednocześnie kilka wad, które warto mieć na uwadze zanim zdecydujemy się na zakup domowego klimatyzatora.

klimatyzacja

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Dostępne na rynku klimatyzatory, dostosowane do potrzeb mieszkań i domów jednorodzinnych, można podzielić na dwie kategorie:

  • Klimatyzatory typu split – ich podzespoły są podzielone na dwa oddzielne urządzenia połączone ze sobą za pomocą izolowanych przewodów chłodniczych – montowane na stałe na ścianie, podłodze lub suficie.
  • Klimatyzatory przenośne.

Każde z urządzeń posiada swoje plusy i minusy. W klimatyzatorach przenośnych wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, osadzonej często na kółkach, w celu łatwiejszego przemieszczania. Ich zalety to przede wszystkim niska cena oraz możliwość swobodnego przenoszenia  – możemy korzystać z nich w dowolnym pomieszczeniu, w którym się obecnie znajdujemy. Minusy to przede wszystkim generowany hałas oraz konieczność wyprowadzenia na zewnątrz wyrzutu z klimatyzatora. Najczęściej robi się to przez uchylone okno, co powoduje jednak dodatkowy napływ gorącego powietrza z zewnątrz, a z tym może już sobie tego typu urządzenie nie poradzić.

Klimatyzatory typu Split

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek: jedna z nich umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia, druga – mieszcząca w sobie wentylator, skraplacz i sprężarkę – lokowana jest na zewnątrz. Oba urządzenia połączone są za sobą za pomocą przewodów zasilających i rurek, w których krąży czynnik chłodzący. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie ilości hałasu – najgłośniejsze podzespoły znajdują się poza domem i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Ponadto klimatyzatory tego rodzaju odznaczają się znacznie większą wydajnością. Niestety, wraz ze wzrostem wydajności rośnie również cena – mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Do kosztu zakupu tego urządzenia należy również doliczyć koszt montażu – instalacja klimatyzatora wymaga dużego doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji, dlatego konieczne jest skorzystanie w tym celu specjalisty.

Klimatyzatory przenośne

Urządzenia przenośne mają budowę monoblokową, co oznacza, że cały system klimatyzacji umieszczony jest w jednej obudowie osadzonej na kółkach, dzięki którym łatwo go przemieszczać, np. pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Zaletami takich jednostek, obok wspomnianej mobilności, jest na pewno niska cena. Budowa monoblokowa skutkuje jednak wysokim poziomem hałasu, co znacząco obniża komfort korzystania z klimatyzacji. Największą jednak wadą jest konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza. Można to wykonać poprzez wykucie otworu w ścianie zewnętrznej (o średnicy 15-20cm) lub wyprowadzenie rury wyrzutowej przez okno. W pierwszym przypadku musimy uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku na wykonanie tak dużego otworu w ścianie zewnętrznej. Poza tym w okresie chłodnym należy skutecznie zabezpieczyć termicznie taki otwór, aby nie narazić się na niepotrzebne straty ciepła. Wyprowadzenie przez okno oznacza natomiast, że napływać będzie zewnętrzne, ciepłe powietrze, z czym klimatyzator może sobie już nie poradzić, tym bardziej, że jednostki tego typu mają zazwyczaj niewielką wydajność.

Klimatyzatory każdego rodzaju to duże udogodnienie, szczególnie w okresie letnim – są znacznie skuteczniejsze w chłodzeniu pomieszczeń niż zwykłe wentylatory, ponadto dzięki zainstalowanym filtrom są w stanie oczyszczać powietrze z drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że każdy z nich wymaga okresowego czyszczenia, w przeciwnym wypadku zgromadzone na filtrach bakterie i grzyby zaczną się rozmnażać, stwarzając poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Szeroki wybór wysokiej jakości klimatyzatorów znajdziemy w ofercie firmy Topac.