Zalety domów drewnianych

W naszej kulturze domy murowane utarły się jako tradycyjny i sprawdzony sposób budownictwa, dlatego domy z drewna uważane są albo za ekstrawagancką fanaberię, albo za coś nietrwałego i niepraktycznego, co nie przetrwa dla przyszłych pokoleń. Czy słusznie? Taka opinia wynika zapewne z niewiedzy i wciąż małej popularności, ponieważ domy z drewna mają o wiele więcej zalet niż wad.

domy drewniane

Prostota i wydajność

Technologie konstrukcji, w jakich stawiane są domy z drewna, pozwalają na uzyskanie takich samych efektów co konstrukcje murowane, ale przy o wiele mniejszym nakładzie materiałów i stopniu komplikacji. Jak powszechnie wiadomo, im coś jest prostsze, tym jest efektywniejsze, trudniej to zepsuć i jest łatwiejsze w konserwacji. Nie inaczej jest z domami z drewna: postawienie takiego domu zajmuje zaledwie kilka miesięcy i jest tak proste, że na upartego można by spróbować to zrobić samemu. Oczywiście zdecydowanie lepiej zostawić to fachowcom, jednak doskonale pokazuje to prostotę tej technologii – i w tym tkwi jej siła. Wyróżniamy kilka rodzajów technologii budowy domów z drewna.

Zdrowie nasze i naszej rodziny

Wspomniane wyżej naturalne materiały budowlane, jak drewno, mają dodatkowe właściwości, o jakich mieszkańcy domów murowanych mogą jedynie pomarzyć, a które pozytywnie (i odczuwalnie) wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Drewno użyte do budowy domu przez cały czas pracuje i „żyje”, tzn. oddycha i samo reguluje poziom wilgoci, dzięki czemu powstaje specyficzny dla każdego domu mikroklimat. Dochodzimy tutaj do kolejnej zalety drewna – oddycha ono tak, jak dom murowany nigdy nie będzie w stanie oddychać; naturalnie izoluje dom i nie wypuszcza ciepła na zewnątrz, jednocześnie nie robiąc z domu gorącej i zamkniętej „puszki”. Analogicznie działa to latem – w domu drewnianym jest przyjemnie chłodno i wilgotno, ponieważ drewno nie przepuszcza gorąca z zewnątrz. W dodatku proces ogrzewania zimą przebiega o wiele szybciej z racji dobrego przyjmowania ciepła przez drewniane ściany – oszczędzimy więc na ogrzewaniu. Jak więc widać, istotą budowania ekologicznych domów z drewna nie jest ideologia i ekologia dla samej ekologii, ale konkretne, namacalne (i przeliczalne na pieniądze) korzyści.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Na pewno wszyscy znamy te pocztówkowe obrazki: ciepły, przytulny domek z kominkiem w ośnieżonych górach. Również wielu z nas pamięta wakacje spędzane u babci na wsi w atmosferze sielanki i spokoju, w otoczeniu soczystych owoców, zwierząt i natury. Nigdy nie powtórzymy tego niepowtarzalnego i chwytającego za serce klimatu, budując dom murowany; choćby nie wiadomo jak piękny by był i ile by w niego nie zainwestować – przytulności i nastroju panującego w domach drewnianych po prostu nie odczujemy nigdzie indziej. Nie jest to takie trudne, ponieważ na rynku istnieją firmy specjalizujące się wyłącznie w budowie domów z drewna, m.in. firma Apis. Czy warto więc inwestować w budowę z drewna? Stawiając taki dom, otrzymamy o wiele więcej za mniejsze pieniądze – odpowiedź nasuwa się więc sama.