Zakup mieszkania u dewelopera. O czym warto pamiętać?

Na kupno nowego mieszkania od dewelopera decyduje się dziś wiele osób poszukujących wymarzonego lokum w określonej cenie i standardzie. Przed kontaktem z deweloperem warto zapoznać się z naszym wpisem poświęconym kupowaniu mieszkań na rynku pierwotnym. Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne dla tych osób, które planują taki zakup w niedalekiej przyszłości.

Tylko uczciwy deweloper

Kluczem do sukcesu przy zakupie nowego mieszkania jest wybór rzetelnego i godnego zaufania dewelopera. Skąd wiedzieć, że mamy z takim do czynienia? Dobrą wskazówką mogą być poprzednie, już zrealizowane inwestycje mieszkaniowe. Informacji o nich z pewnością chętnie udzielą Państwu pracownicy biura deweloperskiego, często można też je znaleźć na stronie internetowej danego dewelopera. Co bardziej dociekliwi klienci mogą również sami udać się na miejsce realizacji inwestycji i sprawdzić, czy budynki prezentowane jako ładne w folderach faktycznie takie są. Szczególną ostrożność warto zachować przy zakupie mieszkania, którego budowa jest rozciągnięta w dłuższym okresie czasu. Research wykonany przez potencjalnego klienta powinien obejmować nie tylko historię dewelopera i jego dotychczasowych inwestycji, ale też sprawdzenie sytuacji formalno-prawnej oferowanych lokali oraz tego, czy dany deweloper posiada prawo do dysponowania gruntem i pozwolenie na budowę.

Dokładnie przeczytaj umowę

Z każdego rodzaju umową kupna mieszkania należy się dokładnie zapoznać, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dopytać o szczegóły dewelopera takiego jak firma Samson Dom lub skonsultować się z prawnikiem. Wszelkie niedozwolone lub dwuznaczne zapisy powinny zostać od razu wyjaśnione, a by uniknąć w przyszłości przykrych i kosztownych niespodzianek. Warto szczególną uwagę zwrócić na punkty dotyczące terminów wpłaty rat za mieszkanie, kar za odstąpienie od umowy czy możliwości rozpatrywania reklamacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie spisanie takiej umowy w formie aktu notarialnego, co prawda wiąże się to z dodatkową opłatą, ale zawsze lepiej chroni interesy kupującego. Poza odpowiednio sporządzoną umową dobrym pomysłem będą oględziny lokalu po względem jego stanu technicznego: sprawdzenie czy nie ma żadnych niedoróbek od nieodpowiadających klientowi rozwiązań. Warto także dokładnie zdefiniować w każdym konkretnym wypadku, co znaczy stan deweloperski – czyli w jakim stanie faktycznie otrzymamy gotowe mieszkanie do użytku. Istotne dla klienta powinny być wszelkie szczegóły np. jakie dokładnie okna będą w mieszkaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5