Zakup mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, czy szukać wymarzonej nieruchomości na rynku wtórnym, czy raczej pierwotnym? Z jednej strony kuszą cię klimatyczne kamienice w centrum miasta, z drugiej zaś wygoda i elegancja budynków wznoszonych w nowoczesnych technologiach? A może po prostu zależy ci na jak najrozsądniejszym zagospodarowaniu swojego budżetu? Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie, aby nie żałować.

Gdzie kupić mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny

Rynek pierwotny i wtórny – który tańszy?

Najważniejszym argumentem, jakim posługują się pośrednicy w handlu nieruchomościami na rynku wtórnym, są niskie ceny. Okazuje się jednak, że koszt zakupu mieszkania w starym budownictwie wcale nie jest niższy, niż lokalu w nowopowstałym budynku, czyli na rynku pierwotnym.

Pierwszym powodem tego paradoksu jest lokalizacja. Kupując na rynku wtórnym, zwykle wybieramy spośród mieszkań znajdujących się blisko centrum, co automatycznie wpływa na windowanie w górę cen za metr kwadratowy. Po drugie, cena kupna starego mieszkania to tylko początek wydatków. Jeśli zdecydujesz się na taką inwestycję, musisz liczyć się z trudnymi do przewidzenia i oszacowania kosztami czekających cię remontów.

Lokalizacja mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym

Jak wspomnieliśmy wcześniej, starsze mieszkania siłą rzeczy położone są w centrach miast. Z jednej strony może to być atutem, wiąże się bowiem z wygodą, wynikającą z bliskości bogatej infrastruktury miejskiej. Z drugiej jednak oznacza życie w ciągłym kurzu i hałasie, a przede wszystkim tłoku, jakiego nie sposób uniknąć w dużym mieście.

Nowopowstające osiedla zlokalizowane są zwykle nieco na obrzeżach lub wręcz poza miastem – taki jest naturalny kierunek rozrastania się aglomeracji. Choć dla singli i studentów mieszkanie z dala od centrum wydaje się nie do pomyślenia, w przypadku rodzin z dziećmi jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Zapewnia przestrzeń potrzebną do nauki oraz wypoczynku, ciszę i spokój, a dojazd do najbliższych miast jest z reguły łatwy.

Rynek pierwotny – mieszkaj dobrze

Jednak najważniejszą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest wysoki standard i jakość rozwiązań budowlanych. Wszystkie budynki wznoszone obecnie muszą spełniać wysokie normy odnośnie bezpieczeństwa i energooszczędności. Zatem kupując mieszkanie od dewelopera, możemy mieć pewność, że będzie ono ciepłe i trwałe, a jego eksploatacja nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jeśli szukasz mieszkania w okolicach Poznania, zwróć uwagę na ofertę Marcopolo Development. Aktualnie w sprzedaży są nowe mieszkania i domy jednorodzinne w Śremie oraz Błażejewie. Obie miejscowości posiadają świetne połączenie z Poznaniem, zaś dla mieszkańców osiedli przygotowane są miejsca parkingowe.

Podsumowując, zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest dużo bardziej racjonalnym i opłacalnym rozwiązaniem. Decydując się na nowe mieszkanie, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także czas i sporo nerwów, jakie musiałbyś poświęcić m.in. na remont lokalu w starym budownictwie.

śr. ocena 5 / głosów 1