Zakup mieszkania – ile to kosztuje?

Na cenę mieszkania wpływa mnóstwo czynników. Najdroższe oferty znajdziemy w prestiżowych lokalizacjach oraz centrach dużych miast. Jednak coraz większą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane na obrzeżach lub poza granicami wielkich aglomeracji. Nabywców kusi możliwość mieszkania w spokojnej okolicy przy bardzo niskiej cenie zakupu nieruchomości.

Co wpływa na wartość mieszkania?

Na cenę nieruchomości wpływa dogodność lokalizacji, metraż, rok budownictwa, wysokość czynszu, piętro, dodatkowy parking, balkon, piwnica, odległość od przystanków komunikacyjnych, sklepy w okolicy oraz wiele innych kwestii. Ceny mieszkań wzrastają także ze względu na ogólne podwyższanie standardu życia. Dopóki będzie utrzymywać się stałe zapotrzebowanie na nowe nieruchomości, ceny nie będą znacząco spadać. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każdy region ma nieco inny przedział, ponieważ poszczególne czynniki mogą się od siebie znacznie różnić. Najwięcej zapłacimy w dużych miastach w prestiżowych okolicach, a także w centrum. Mieszkania w mniejszej miejscowości będą dużo tańsze.

Jakich cen możemy spodziewać się w stolicy?

Średnia cena w Warszawie w 2019 roku po kilku skokach osiąga około 10 tys. zł za 1m2. Przeciętne mieszkanie jest wielkości 60 m2. Na rynku nieruchomości dominuje taka zasada, że im większa powierzchnia mieszkania, tym więcej zapłaci się za 1m2. Jednak kawalerki to częsty zakup singli, którzy sami muszą spłacić swoją nieruchomość. Z tego względu największą popularnością cieszą się mieszkania dla małych rodzin. Najdroższe nieruchomości w stolicy znajdziemy na Śródmieściu, Żoliborzu i Mokotowie. W tych miejscach ceny przekraczają pułap 10 tys. zł. Najmniej oczywiście kosztują mieszkania na obrzeżach miasta. Dla wielu nabywców jest to tańsze i lepsze rozwiązanie ze względu na spokojniejszą okolicę i dojazd do pracy niewiele dłuższy niż przejechanie centrum w godzinach szczytu.

Ceny mieszkań poza Warszawą

Z myślą o osobach, które cenią wygodę, ciszę i relaks na łonie natury powstają osiedla deweloperskie w niedalekiej odległości od granic dużych miast. Łączą one atrakcyjną lokalizację i przystępne ceny. Oferty często uwzględniają balkony i piwnice, garaże, bezpłatne miejsca parkingowe czy parki. Pracownik firmy EKO-BUD Deweloper mówi:

Ceny drugiego etapu naszej inwestycji, czyli dwóch pięciokondygnacyjnych budynków Osiedla Pszczelin zaczynają się od 4850 zł za 1m2. Miejsca garażowe kosztują 22500 zł.

śr. ocena 5 / głosów 5