Zadaszenie balkonu – kiedy, jak i z czego?

Balkon to ogromny atut każdego mieszkania i domu. To miejsce, w którym uprawiamy rośliny, przechowujemy różne rzeczy i relaksujemy się. Wszystko to jednak traci sens, gdy balkon nie posiada zadaszenia, a z takimi sytuacjami spotykamy się coraz częściej, również w przypadku nowego budownictwa. Dlaczego warto zainwestować w zadaszenie balkonu i jaką technologię wybrać?

zadaszenie-balkonu

Zadaszenie balkonu – dlaczego warto?

Balkony pozbawione zadaszenia to często spotykany widok zarówno w przypadku starego, jak i nowego budownictwa. Dotyczy to w szczególności mieszkań znajdujących się na ostatnich piętrach. Możliwości korzystania z nieosłoniętego balkonu są ograniczone, a główny problem stanowią tu warunki atmosferyczne. Balkon bez zadaszenia nie pozwala w pełni cieszyć się jego zaletami, do których należy przebywanie na zewnątrz bez względu na pogodę. Padający deszcz czy śnieg nie tylko zniechęca do wychodzenia na balkon, ale wyklucza również możliwość przechowywania tam różnych rzeczy czy np. suszenia prania. To również problem brudnej posadzki na balkonie, a także szyb ze smugami w oknach i drzwiach. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na zadaszenie balkonu.

Taka inwestycja przynosi wiele korzyści. – Przekonuje pracownik firmy Scala Plastics, której specjalnością jest produkcja płyt z poliwęglanu na wiaty, tarasy i zadaszenia. – Zadaszony balkon chroni przed deszczem i śniegiem, co pozwala cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Można tam bez problemu przechowywać rower, sprzęty ogrodowe i inne rzeczy, ustawić meble i donice. Dzięki temu zyskujemy nową przestrzeń, z której możemy korzystać nawet wtedy, gdy akurat pada.

Do zalet zadaszenia balkonu należą również walory estetyczne – to ciekawy sposób na aranżację tej przestrzeni i nadanie jej nowego wyrazu.

Z czego wykonać zadaszenie balkonu?

W celu wykonania zadaszenia balkonu wykorzystuje się różne technologie, z czego największą popularnością cieszy się obecnie poliwęglan. Wiaty, tarasy oraz daszki na balkon wykonuje się z poliwęglanu litego bądź komorowego. Technologia ta ma wiele zalet, do których należy przede wszystkim wysoka trwałość tak wykonanego zadaszenia oraz jego odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Konstrukcja z poliwęglanu nie tylko chroni przed deszczem, śniegiem czy gradem, ale jest również odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu nie przebarwia się. Nie zacienia przy tym balkonu i dobrze przepuszcza światło. Na rynku znajdziemy wygodne w użytkowaniu zadaszenia modułowe, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i o różnym wzornictwie. To estetyczna i trwała osłona na każdy balkon.

śr. ocena 5 / głosów 5