Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości na krawędzi deskowania i na konstrukcji stanu surowego

Praca na wysokości zawsze wiąże się z ewentualnym zagrożeniem i niebezpieczeństwem. Niestety, ale w dużej mierze do upadków przyczynia się brak zachowania odpowiednich środków ostrożności. Mowa przede wszystkim o zabezpieczeniach, które powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej budowy. Należą do nich między innymi systemy ochrony bocznej. Czym są dokładnie?

mężczyzna pracujący na budowie

System ochrony bocznej – z czego się składa?

Systemy ochrony bocznej to skuteczne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości na krawędzi deskowania i na konstrukcji stanu surowego. To uniwersalne rozwiązanie, na które składa się kilka niezbędnych elementów. W skład takiego systemu ochrony bocznej XP wchodzi między innymi poręczny słupek, dzięki któremu można wykonać obarierowanie przy użyciu siatek, drewna, rur rusztowaniowych lub pełnej osłony.

Do systemu należy także siatka ochronna XP ocynkowana. Zbudowana ze sztywnego materiału, wyróżnia się wyjątkową trwałością dzięki zastosowaniu ramy z profili zamkniętych. Ponadto siatka jest wyposażona w odpowiednie uchwyty i zintegrowaną bortnicę, cenne zwłaszcza przy pracach elewacyjnych i na krawędzi stropu.

System ochrony bocznej XP składa się jeszcze z elementów mocujących. Ma też wiele ciekawych funkcjonalnych rozwiązań – na przykład możliwość zwiększenia obarierowania z wykorzystaniem funkcji Easy-click.

Zastosowanie nowoczesnego systemu ochrony bocznej przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa ochronę na placach budowy, minimalizuje ryzyko wypadków oraz zapewnia pozytywny wizerunek firmy. To rzetelna ochrona dla pracowników, którzy czują się dzięki niemu w pracy bezpieczniej.

System ochrony bocznej XP – gdzie znajduje zastosowanie?

– Systemy tego typu są chętnie wykorzystywane przez wiele firm budowlanych. Przede wszystkim pełnią funkcję zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości na krawędzi deskowania i na konstrukcji stanu surowego. Poza tym system XP z łatwością można rozmieścić na krawędziach stropu i pomostu, dachach płaskich i ścianach parapetowych, deskowaniu ściennym oraz schodach. System może też służyć do standardowego odgradzania placów budów – mówi specjalista z firmy Doka Polska.

System ochrony bocznej jest więc powszechnie stosowany, a co ciekawe, można z jego pomocą stworzyć nawet… reklamę! Producenci oferują na życzenie klienta umieszczenie logo i barwę firmy na siatce ochronnej. Warto jednak pamiętać, by zainwestować w system, który ma odpowiednie certyfikaty, na przykład zgodne z normą EN 13374. Zyskasz pewność, że jest to bezpieczny zestaw od sprawdzonego producenta.

śr. ocena 0 / głosów 0