Jak wymienić uszczelkę okienną?

Jako, że okna PCV narażone są często na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz na działanie obciążeń, to warto zadbać nie tylko o ich właściwe działanie, ale też o optymalną szczelność. Dobrze wpłynąć na nią może wymiana uszczelki okiennej.

Po co wymieniać uszczelki w oknach

Aby zwiększyć szczelność okien PCV zazwyczaj zaleca się ich odpowiednią regulację. Jednak prawda jest taka, że żadna regulacja nie pomoże, jeśli stan uszczelek okiennych nie jest najlepszy.

Warto regularnie dokonywać przeglądu technicznego okien i w razie potrzeby wymieniać uszczelki na nowe. To czynność bardzo łatwa, dlatego spokojnie można wykonać ją samodzielnie, nie potrzebny jest żaden fachowiec – przekonuje ekspert reprezentujący sklep Skład Okien.

Wymiana uszczelek w oknach jest konieczna, ponieważ poprawia szczelność okien, a to wpływa bezpośrednio na zwiększenie właściwości termoizolacyjnych budynku.

Od czego zacząć

Przed rozpoczęciem wymiany uszczelki okiennej, musimy dobrać ją do naszego okna. To, jakiego rodzaju uszczelki potrzebujemy powinno być opisane przez producenta na karcie gwarancyjnej okien lub w treści umowy z firmą montażową. Warto wiedzieć, że czasami uszczelki na skrzydłach mogą różnić się rozmiarem od tych na ramach okna.

Jeśli nie jesteście w stanie dowiedzieć się jakie uszczelki pasują do waszych okien, to wybór musicie poprzedzić precyzyjnymi pomiarami. Aby ich dokonać, konieczny jest demontaż starych uszczelek oraz zmierzenie ich wysokości i szerokości elementu, który wchodzi do rowka montażowego. Najistotniejsze przy wyborze uszczelki są wysokość i szerokość profilu.

Jak wymienić uszczelkę

Wymiana uszczelki w oknie PCV nie należy do trudnych zadań. Po dokonaniu pomiarów starej uszczelki i dobraniu nowej, należy docisnąć ją do rowków montażowych w oknie. Ważne jest, aby przy tej czynności nie powstały żadne wypukłości (jeśli się pojawiają dobrze jest użyć specjalnej wazeliny technicznej). Po wszystkim okno jest już w pełni szczelne, a nasz dom dobrze chroniony przed zimnym powietrzem napływającym z zewnątrz.