Jak wybrać dobre drzwi balkonowe?

Balkon czy taras nie mogą obejść się bez drzwi. Czym się kierować w ich wyborze, by mieć poczucie, że dobrze zainwestowaliśmy nasze pieniądze?

Rodzaj drzwi

Drzwi tarasowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, aby korzystanie z nich nie wiązało się z jakimkolwiek poczuciem dyskomfortu. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj drzwi najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego balkonu. Do wyboru mamy cztery opcje:

  • Drzwi rozwieralno-uchylne – nazywane również tradycyjnymi, to drzwi o jednym lub dwu skrzydłach, które otwierają się do środka pomieszczenia. Pod względem estetyki sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, należy jednak pamiętać o ich minusach – najważniejszy to fakt, że drzwi do otwarcia potrzebują odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, a zatem ograniczają nam możliwości aranżacji pokoju. Drugim minus to ograniczenia powierzchni skrzydeł drzwi – maksymalnie mogą wynosić one 2,25 m kw
  • Przesuwne – drzwi tego rodzaju przesuwają się wzdłuż ściany na specjalnych prowadnicach, mogą mieć bardzo duże powierzchnie, gdyż do ich otwarcia nie trzeba miejsca. Są doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrza domu.
  • Uchylno-przesuwne – podczas otwierania skrzydło drzwi wysuwa się z ramy i przesuwa po prowadnicach równoległych do ościeżnicy
  • Podnoszono-przesuwne – drzwi tego rodzaju przy otwieraniu podnoszą się lekko, a następnie przesuwa po prowadnicach.

Parametry techniczne drzwi

Zanim kupimy drzwi koniecznie przypatrzmy się ich parametrom technicznym. Najważniejszych z nich to współczynnik przenikania ciepła, informujący nas jak wiele energii cieplnej ucieka z pomieszczeń na zewnątrz przy zamkniętych drzwiach – przyjmuje się, że dla drzwi zewnętrznych wartość tego współczynnika nie powinna przekraczać 2,6 W/(m2*K), choć im mniejsza wartość, tym lepiej. Kolejna rzecz to wskaźnik izolacyjności akustycznej, wyrażanej w decybelach – im większa jego wartość, tym mniej dźwięków przedostaje się do wnętrza przez drzwi.

Estetyka drzwi

Drzwi balkonowe wpływają na wygląd zarówno naszego salonu, ale również elewacji budynku, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednich ich wybór pod kątem estetyki. Jeśli zależy nam na zachowaniu klasycznego stylu, warto brać pod uwagę drzwi z ramą drewnianą lub stylizowaną na drewno – producenci okien PCV oferują swoim klientom pokrycie ram drzwi okleiną, która w znakomity sposób imituje fakturę drewna. W nowoczesnych budynkach najlepiej sprawdzą się drzwi wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak aluminium.

Cena

Nie mniej od walorów użytkowych istotna jest cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wybrane drzwi – wpływ na nią ma przede wszystkim tworzywo, które wykorzystano w jego produkcji. Najdroższe na rynku są obecnie drzwi z ramą wykonaną z aluminium – charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością i odpornością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jednakże nie da się go naprawiać, uszkodzone drzwi należy wymienić. Drzwi drewniane są tańsze, również bardzo solidne, jednak wymagają regularnej konserwacji, w przeciwnym przypadku zniszczeją. Najtańszą opcją są produkty z PCV – pod wieloma względami dorównują oknom drewnianym, a przy tym nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza myciem. Jednym z producentów wysokiej jakości drzwi PCV jest firma Bros spod poznania.