Wybieramy drzwi tarasowe, na jakie parametry zwrócić uwagę?

Tarasy i balkony to nieodłączny element większości mieszkań i domów. Wystarczy jedynie otworzyć drzwi, aby znaleźć się w miejscu, gdzie można odpocząć, poczytać książkę, czy ugościć znajomych. Wspomniane drzwi są jednak ważnym elementem, gdyż oddzielają naszą oazę spokoju od wnętrza mieszkania. Muszą więc spełniać odpowiednie parametry techniczne. Sprawdźmy zatem, na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze drzwi tarasowych i balkonowych?

drzwi tarasowe przesuwne

Jakie są najważniejsze parametry drzwi tarasowych?

Stolarka okienna i drzwiowa, a do niej zaliczamy również drzwi tarasowe i balkonowe, musi charakteryzować się trwałością, funkcjonalnością, estetyką oraz energooszczędnością. Trwałość to kryterium wynikające z faktu, że drzwi i okien nie wymienia się tak często, jak mebli. Natomiast funkcjonalność odgrywa dużą rolę w codziennym użytkowaniu stolarki, szczególnie drzwi, które otwieramy i zamykamy bardzo często. Z kolei estetyka musi być dopasowana do charakteru budynku.

Ostatnim, ale najważniejszym kryterium jest energooszczędność. Dlatego, jeśli poszukujemy takich drzwi powinniśmy zapoznać się z ofertą firmy Aluwood z Katowic, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu wysokiej klasy stolarki okiennej i drzwiowej. Energooszczędność podyktowana jest warunkami otoczenia. Drzwi tarasowe, prawie zawsze w całości przeszklone, wpuszczają do pomieszczenia dużo słońca, ale z drugiej strony mogą odpowiadać za największe straty ciepła, co odczuwalne jest zwłaszcza w sezonie jesiennym, zimowym i wiosennym.

Jakie są rodzaje drzwi tarasowych?

Jeszcze do niedawna, stosowano wyłącznie tradycyjne drzwi tarasowe o jednym bądź dwóch skrzydłach, otwierane za pomocą klasycznych zawiasów. Drzwi takie produkowane z różnych materiałów i dostępne w wielu klasach energooszczędności, wciąż mają swoich zwolenników. Jednak ich podstawowym minusem jest sposób otwierania, wymagający dodatkowej przestrzeni na pełne otwarcie skrzydła oraz brak możliwości jego zablokowania w dowolnej pozycji.

Na szczęście od pewnego czasu można zamówić przesuwne drzwi tarasowe, które dzięki swojej konstrukcji nie wymagają dodatkowego miejsca na ich otwarcie. Ponadto posiadają szereg innych funkcjonalności m.in. możliwość blokowania skrzydła w dowolnej pozycji, czy obsługę drzwi przy pomocy pilota. Profile takich drzwi są odpowiednio izolowane, zastosowane wkłady szybowe mają kilka warstw, a uszczelki obwodowe i systemy zamykająco-otwierające odporne na kaprysy pogody.

śr. ocena 5 / głosów 1