Wybieramy akcesoria dachowe – rynny

Rynny to istotny element każdego domu. Mają bardzo ważne zadanie – odprowadzają wodę opadową, a także chronią dach, elewację i fundamenty przed zniszczeniem i zawilgoceniem. Z tego względu, ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Sprawdźcie jak właściwie wybrać rynny.

Rodzaje rynien

Jeszcze do niedawna najczęściej wybierane były rynny ze stali ocynkowanej, które łączyć trzeba było przez lutowanie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Rynny stalowe wykonuje się z ocynkowanej stali. Są tanie, ale niezbyt trwałe, ponieważ szybko rdzewieją. Takie rynny wymagają częstej konserwacji, a ich montaż jest dość problematyczny, ponieważ muszą być lutowane. Nowe rury stalowe mają połysk charakterystyczny dla blachy ocynkowanej, jednak z czasem ciemnieją – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący sklep budowlany Remont.

Teraz częściej klienci decydują się na inne rozwiązania. Do najbardziej popularnych zalicza się rynny:

  • aluminiowe – wytłaczane z blachy aluminiowej, zabezpieczonej przed korozją, lakierowaną, pomalowaną oraz pokrytą poliestrem lub akrylem, można kupić gotowe rynny lub zamówić ich wykonanie na wymiar,
  • z blachy stalowej powlekanej/lakierowanej lub z tytanocynku – odporne na korozje i uszkodzenia mechaniczne, dostępne w różnych kolorach, dość trwałe,
  • z PCV – produkowane z odpornego na uderzenia, nieplastyfikowanego polichlorku winylu, który pokrywa się akrylem lub tlenkiem tytanu, mogą mieć podwójne lub ryflowane dno ułatwiające przepływ wody w razie zanieczyszczenia rynny (gdy np. zalegają w niej liście); tego typu rynny dostępne są w brązowym, szarym, grafitowym, czarnym i miedzianym kolorze (są barwione w masie, toteż widoczne są na nich ewentualne zarysowania), odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają konserwacji, a ich trwałość ocenia się na około 50 lat,
  • z miedzi – wytwarzane z czystej miedzi lub miedzi powlekanej cynkiem/akrylem, dostępne tylko w naturalnym kolorze, wyjątkowo efektowne i bardzo trwałe, ich minusem jest wysoka cena; tego typu rynien nie można montować na dachach krytych blachą aluminiową ani stalową, ponieważ na styku tych materiałów może występować zjawisko elektrokorozji.

Kształt przekroju

Podczas wybierania rynien do domu, należy wziąć także pod uwagę kształt ich przekroju. Zwykle stosuje się rynny półkoliste o średnicy 10, 15, 18 i 20 cm lub (rzadziej) prostokątne o podstawie 10 i 15 cm. Do niewielkich daszków wystarczające są rury o średnicy 10 cm.

Do wyboru są rury:

  • półokrągłe – najbardziej popularne, pasują do każdego rodzaju dachu, wyjątkowo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne, woda dobrze z nich spływa, a gdy zamarza nie powoduje zniszczeń (najwyżej drobne zniekształcenia),
  • półeliptyczne – o dużej przepustowości, montuje się je głównie na dużych dachach,
  • trapezowe, prostokątne lub w kształcie gzymsu – przeważnie niewielkie, nadają się na małe dachy, przystosowane do montowania na wewnętrznych hakach, niewidocznych z dołu budynku.

Wybierając rynny należy pamiętać, że powinny być dostosowane nie tylko do powierzchni dachu, ale także do ilości opadów w rejonie, w którym stoi dany budynek.