Wsparcie prac budowlanych. Gdzie szukać pomocy przy wyborze rusztowania?

Rusztowania odkrywają kluczową rolę w budownictwie. Bez nich wykonanie wielu prac na wysokości byłoby albo bardzo utrudnione, albo całkowicie niemożliwe. Każda inwestycja budowlana jest jednak inna, więc przed rozpoczęciem jej realizacji trzeba zastanowić się, jakie rusztowanie sprawdzi się najlepiej. Jakie są rodzaje rusztowań i kto może pomóc w wyborze tego najodpowiedniejszego?

mężczyzna wchodzi po rusztowaniu

Wielość dostępnych rusztowań

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów rusztowań. Do najpopularniejszych należy rusztowanie warszawskie, które składa się z pionowych rur i podłączonych do nich mniejszych elementów. Wykorzystywane jest głównie przy pracach na niewielkich wysokościach. Jest łatwe i szybkie w montażu. Często stosowane jest także rusztowanie ramowe, które powstaje z pomostów oraz poziomych i ukośnych stężeń. Również jest proste i błyskawiczne w montażu, a dodatkowo można łatwo zmienić szerokość pomostów lub zastąpić szersze ramy węższymi. W przypadku skomplikowanej powierzchni obiektu używane są rusztowania modułowe. Ich elementy połączone są w stałych punktach w równych od siebie odstępach. Rygle i stężenia rusztowania modułowego mogą być rozmieszczone pod niemal dowolnym kątem, dzięki czemu można dopasować jego formę do każdego obiektu. Ponadto istnieją jeszcze inne rodzaje rusztowań, takie jak rurowo-złączkowe, stojakowe czy przejezdne.

Rusztowania można również podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Początkowo rusztowania wykonywane były z drewna, jednak były to konstrukcje mało bezpieczne i czasochłonne w montażu. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się głównie stal oraz aluminium. Rusztowania stalowe są stabilne i proste w rozstawianiu. Sprawdzają się w przypadku dużych inwestycji. Charakteryzują się jednak dość dużym ciężarem, a jeśli nie zostały wykonane ze stali nierdzewnej – podatnością na korozję. Rusztowania aluminiowe są o wiele lżejsze i nie rdzewieją. Są bardzo wygodne przy pracach wewnątrz budynków. Wymagają jednak dodatkowych elementów łączących, co wydłuża proces montażu, a w przypadku prac na zewnątrz – ze względu na porywy wiatru – zastosowania balastu lub wzmocnień podstawy rusztowania.

Kto może pomóc w wyborze odpowiedniego rusztowania?

Na rynku działają podmioty, które doradzają firmom budowlanym w wyborze rusztowania odpowiedniego do zakresu i charakteru prowadzonych prac. Jednym z nich jest asystent budowlany VERENT z Warszawy, który oferuje szereg usług związanych z rusztowaniami. Zajmuje się wynajmem, montażem i demontażem, przebudową oraz transportem rusztowań modułowych i ramowych aluminiowych o różnej szerokości powierzchni roboczej. Przedsiębiorstwo posiada także oddział w Łodzi, dzięki czemu jest w stanie świadczyć usługi dla firm budowlanych każdej wielkości z województw mazowieckiego oraz łódzkiego.

śr. ocena 0 / głosów 0