Właściwości i zastosowanie magnesów wielobiegunowych

Magnesy wielobiegunowe nadal czekają na swoje pięć minut. Sądząc jednak z ich wyjątkowych właściwości, mogą zadomowić się na świecie na znacznie dłuższy czas. Wszystko ze względu na ich nieograniczone zastosowania. Mogą służyć nie tylko do realizacji najbardziej śmiałych wizji futurystów, ale także do rozwiązania wielu problemów, z którymi mierzy się obecnie ludzkość, czyniąc życie każdego z nas znacznie prostszym.

Właściwości i zastosowanie magnesów wielobiegunowych

Właściwości magnesów wielobiegunowych

Większość z nas myśli o magnesach w bardzo prosty sposób: mają one dwa bieguny, które mogą się przyciągać lub odpychać. Ci z nas, którzy bardziej zgłębili omawiany temat wiedzą także, że moc magnesów może być różna, podobnie zresztą jak ich rodzaje. Fundamentalna zasada ich działania pozostaje jednak taka sama… czyż nie? Najnowsze efekty badań prowadzonych m.in. w Instytucie Tele‐ i Radiotechnicznym pokazują, że nasze podejście do magnesów się zmieni – i to prędzej niż później. Magnesy wielobiegunowe mają bowiem ogromne możliwości, które sprawiają, że zakres ich zastosowań jest w zasadzie nieograniczony. Nie posiadają bowiem „standardowych” dwóch biegunów – mogą mieć ich tyle, ile zechcemy, i to o zadanej sile. Takie „programowanie” magnesów możliwe jest dzięki zastosowaniu ciepła do swoistego „wymazania” pola magnetycznego w magnesie i późniejszym jego przywróceniu – według założeń danego projektu.

Jakie są zastosowania magnesów wielobiegunowych?

Mnogość proponowanych zastosowań magnesów wielobiegunowych nie wynika z gdybania i niepopartych żadnymi badaniami założeń. Znając zasadę działania tego rodzaju magnesów od razu możemy wpaść na kilka świetnych, możliwych do zrealizowania z ich pomocą pomysłów. Magnesy wielobiegunowe mogą służyć na przykład jako swoiste wiązania deski snowboardowej. Utrzymają one but we właściwej pozycji, a jeśli przekręcimy go o ponad czterdzieści pięć stopni – puszczą. Takie wykorzystanie magnesów wielobiegunowych może pomóc w tworzeniu protez kończyn czy zamków do drzwi i kłódek zgodnych tylko z jednym, magnetycznym kluczem. Innym zastosowaniem protetycznym może być tworzenie krążków międzykręgowych z odpychających się i przyciągających w tym samym momencie dysków magnetycznych, które zapewniłyby w ten sposób całkowicie pozbawioną tarcia amortyzację kości kręgosłupa. W ten sam sposób mogłyby działać koła zamachowe, łożyska czy ramiona montażowe. Wśród wielu możliwych zastosowań magnesów wielobiegunowych wymienia się także beznarzędziowy montaż mebli, maszyn i samochodów.

śr. ocena 5 / głosów 1