Właściwości podkładek sprężystych

Pod pojęciem podkładki sprężystej kryje się podkładka kompaktowa, znajdująca swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach i sytuacjach. Zasadniczo jej rola polega na zapobieganiu luzowaniu się, a także odkręcaniu śrub. Nie są to jednak wszystkie udogodnienia oferowane przez podkładki tego typu. Występują one w wielu różnych typach, które wymagają innego zastosowania. Przekonaj się, czym charakteryzują się podkładki sprężyste i gdzie można je spotkać.

podkładki sprężyste

Zastosowanie podkładek sprężystych

Podkładki sprężyste oprócz zapobiegania luzowaniu i odkręcaniu się śrub, gwarantują także dobre mocowanie w przypadku montażu ich na nierównej powierzchni. Oprócz tego zwiększają powierzchnię nacisku śruby na materiał, który za jej pomocą jest łączony. Warto zaznaczyć, że podkładki sprężyste, które wykonane zostały ze stali, cechuje olbrzymia wytrzymałość. Jest to efekt kształtu podkładki, która zdolna jest wytrzymać duże obciążenia przez długi czas. To z kolei wpływa na jakość łączenia, które nie ulega zniekształceniom.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta i dostawcę elementów połączeń Śruby24: Podkładki sprężyste mogą być aplikowane w różny sposób. W dużej mierze zależne jest to od ich zastosowania, a konkretniej warunków i wymagań, w jakich mogą być używane.

Podkładki w miejscach narażonych na temperatury i odchylenia

Podkładka sprężysta stożkowa to typ podkładki stosowanej w miejscach, gdzie pojawiają się zmiany temperatury otoczenia. Doprowadzają do rozszerzania się materiału ze względu na wpływające na nie ciepło, a także kurczenia, gdy temperatura spada. Mogą być stosowane tam, gdzie występują silne obciążenia, ale niewielkie odchylenia w konstrukcji.

Z kolei zakrzywiona podkładka sprężysta to model sprawdzający się zwłaszcza tam, gdzie najważniejszą rolę odgrywają odchylenia. Ich aplikacja ma miejsce w przypadku konstrukcji obciążeniowych i elastycznych. Warto także wspomnieć o podkładkach falistych, które posiadają zarówno dobrą zdolność ugięcia, jak i nośność. Z tego względu stosuje się je w postaci rozpórki lub jako element amortyzujący, czy sprężysty.

Różne typy podkładek sprężystych

Omawiając rodzaje podkładek sprężystych, nie należy także zapominać o modelu kopułowym. Który sprawdza się w sytuacjach, gdy wymagana jest bardzo silna zdolność nośna, a zakres odchylenia jest bardzo mały. Model blokujący cechuje zapobieganie poluzowaniu się łączników, a co za tym idzie, samoodkręcanie się nakrętek. Spiralna podkładka sprężysta sprawdza się tam, gdzie wymaga się większe wstępne napięcie w śrubie oraz w momencie jej zaciskania.

W wyniku tego śruba jest zabezpieczona przed poluzowaniem, mogącym wystąpić w wyniku korozji lub wibracji. Wewnętrzne oraz zewnętrzne podkładki, które zabezpieczają zęby, zapewniają z kolei większą odporność na skręcanie się elementów obrotowych. Z tego względu ich zadaniem jest zapobieganie poluzowania się łbów śrub oraz nakrętek. Warto także zaznaczyć, że modele te pochłaniają wstrząsy i wibracje.

śr. ocena 0 / głosów 0