Wężownica do ogrzewania wody użytkowej – kiedy można ją zamontować?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie podgrzewania wody użytkowej w domach jednorodzinnych jest instalacja łącząca kocioł c.o. z zasobnikiem wyposażonym w tzw. wężownicę, czyli uformowaną w kształt spirali rurę, która podgrzewa zimną wodę wpływającą do tegoż zasobnika. Trzeba jednak pamiętać, że montaż zasobników wężownicowych nie w każdych warunkach jest możliwy.

wężownica

Po pierwsze, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wężownica do ogrzewania wody użytkowej może zostać wykorzystana tylko w przypadku kotłów o mocy wynoszącej co najmniej 17 kW. Inny ważny parametr to przestrzeń, jaką dysponujemy i którą możemy przeznaczyć na kocioł wraz z zasobnikiem.

Integracja

Zdecydowanie warto bowiem zdecydować się na ich pełne zintegrowanie – co najmniej z dwóch powodów. Jednym z nich są kwestie estetyczne. Otóż rozwiązanie to eliminuje problem szpecących rur i armatury, które łączyłyby zasobnik i kocioł w innym wypadku. Drugi, bardziej chyba nawet istotny argument to brak dodatkowych strat ciepła podczas grzania wody.

Rozmiar a zapotrzebowanie na ciepłą wodę

Rozmiary kotła z zasobnikiem zależą od przede wszystkim od pojemności tego ostatniego. Ona zaś musi zostać dobrana przy uwzględnieniu szacunków dotyczących maksymalnego jednoczesnego poboru wody w gospodarstwie. Jeśli mamy w domu stulitrową wannę, a w innym pomieszczeniu jeszcze poza tym prysznic o przepływie wynoszącym 8 litrów na minutę, to zakładając, że i prysznic, i wanna będą używane jednocześnie, będziemy potrzebować około 180 litrów ciepłej wody. Przyda się więc zasobnik 150-litrowy, jako że jego wydajność początkowa to mniej więcej 190 l. Średnica zasobnika o tej pojemności natomiast – licząc z obudową i izolacją – potrafi przekroczyć 70 cm, podczas gdy wysokość będzie liczyć jakieś 120-125 cm. Musimy się więc upewnić, że dysponujemy odpowiednim miejscem na montaż całej instalacji.

Innowacyjna technologia

Najnowocześniejsze rozwiązania, którymi dysponuje np. produkująca kotły c.o. firma Stefaniak z Pleszewa, pozwalają jednak uzyskać efekt nagrzewania się wody do temperatury kotła już w czasie przepływu, co wyklucza konieczność magazynowania ciepłej wody (jak w tradycyjnym bojlerze), jako że jej dostępna ilość jest niemal nieograniczona. Umożliwia to specjalnie zaprojektowana konstrukcja wężownicy. Dzięki niej przy kotle o mocy 25 kW uzyskuje się 430 litrów na godzinę wody o temperaturze 60 st. C i nawet 716 litrów na godzinę wody o temperaturze wynoszącej 40 st. C.

śr. ocena 5 / głosów 1