W jakich warunkach można stosować betonowe pokrycia dachowe?

Dachówki betonowe po ułożeniu prezentują się praktycznie tak samo jak ceramiczne pokrycia dachowe. Różnią się jednak ceną, procesem produkcyjnym oraz wymiarami. Produkty tego typu posiadają wiele zalet, dlatego liczba ich zwolenników cały czas rośnie. Kiedy warto zdecydować się na betonowe połacie dachu? Oto kilka podpowiedzi.

Dachówki betonowe

Czym są dachówki cementowe?

Dachówki betonowe, zwane także cementowymi, wykonuje się z wody, szybkoschnącego cementu o bardzo małej zawartości wapnia, piasku kwarcowego oraz barwnika. Wszystkie wymienione materiały są pochodzenia mineralnego. Dzięki temu betonowe pokrycie dachowe nie zawiera żadnych szkodliwych, chemicznych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców danego budynku. Produkty tego typu są powszechnie stosowane na domach jednorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Wizualnie podobne są do dachówek ceramicznych, jednak ich cena jest znacznie niższa.

Na jakich dachach można stosować dachówki betonowe?

Specjaliści podpowiadają, że cementowe pokrycie najlepiej stosować na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10º. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli dachówki. Można ją stosować na więźbach nachylonych pod kątem 15º czy 20º. Dodatkowo produkty tego typu są lżejsze od ceramicznych odpowiedników, dlatego nie ma problemu, by stosować je na dachu o naruszonej konstrukcji. Takie przeciwwskazanie pojawia się przy ceramicznych pokryciach. Dachówka betonowa nie obciąża krokwi, nie ma więc obawy, że dach w pewnym momencie zawali się, doprowadzając do tragedii.

Wytrzymałość na warunki atmosferyczne

Pogoda w Polsce lubi płatać figle. Porywiste wiatry i obfite deszcze często doprowadzają do poważnych uszkodzeń dachów. Dlatego warto zastosować solidne artykuły budowlane. Betonowe pokrycia wyróżniają się wysoką wytrzymałością. Producenci przewidują, ze taki dach przetrwa 30, a nawet 40 lat. Jest to zatem długofalowa inwestycja. Dachówki cementowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Wytrzymują silne wichury, nadmierne nasłonecznienie, niskie temperatury oraz ulewy. Wszystkie te zjawiska często występują w polskiej strefie klimatycznej. Dobrze położone połacie dachu stanowią idealne zabezpieczenie przed pogodą. Charakteryzują się także wysokim stopniem szczelności, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynków. Betonowe produkty stanowią bardzo dobry wybór jako pokrycie dachowe w miejscach, gdzie wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka.

Walory estetyczne

Nie można także zapomnieć o walorach estetycznych cementowych pokryć dachowych. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży elementów do wykończenia połaci dachowych zwracają uwagę na eleganckie dachy betonowe:

Dachy betonowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Równie ważną kwestię stanowią walory estetyczne. Cementowe połacie dachowe wyglądają bardzo podobnie do ceramicznych odpowiedników. Szeroka oferta pod względem kolorystyki oraz kształtu sprawia, że produkty te pasują do budynków zachowanych zarówno w klasycznym, tradycyjnym stylu, jak i nowoczesnym, minimalistycznym. Nie można także zapominać o cenie betonowych pokryć. Inwestycja jest mniej więcej 30-40% tańsza od ceramicznych dachówek.

śr. ocena 0 / głosów 0