Artykuł sponsorowany

Układanie płytek klinkierowych. Jakich błędów należy unikać?

Układanie płytek klinkierowych. Jakich błędów należy unikać?

Elewacja jest wizytówką budynku i w dużym stopniu wpływa na jego wygląd, a także walory użytkowe, stanowiąc barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze dobrany materiał elewacyjny będzie ozdobą całości i pozwoli na podkreślenie mocnych stron projektu architektonicznego. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jeśli chodzi o elewacje budynków mieszkalnych i użytkowych, są elastyczne płytki klinkierowe.

Dlaczego warto zdecydować się na elewację z elastycznych płytek klinkierowych?

 Atrakcyjnie wyglądający materiał ułożony na elewacji budynku może znacznie podnieść jego walory estetyczne. Z takiego rozwiązania warto skorzystać zarówno przy budowie nowego domu jednorodzinnego czy budynku użytkowego, jak i w ramach prowadzonego remontu. Jednym z bardziej cenionych sposobów wykończeń ścian zewnętrznych jest stosowanie klinkieru, który uważa się za znakomicie zabezpieczający mury przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednak korzystanie z tradycyjnej cegły klinkierowej jest możliwe wyłącznie w przypadku, jeśli projekt nowo wznoszonego budynku będzie zakładał zastosowanie ścian trójwarstwowych. Wymaga to wykonania tradycyjnej ściany nośnej, np. ze zwykłych cegieł, bloczków albo pustaków, a następnie ułożenia na niej termoizolacji oraz wzniesienia muru zewnętrznego połączonego kotwami ze ścianą nośną. Ponieważ podobną technologię trzeba zastosować również w przypadku modernizacji, opcje te są wybierane niezwykle rzadko. Identyczny efekt pod względem estetyki i parametrów użytkowych można jednak uzyskać, decydując się na użycie niekłopotliwych płytek klinkierowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Haaksbergen, producenta elastycznych płytek klinkierowych Elastolith.

Płytki klinkierowe to produkt, który zapewnia identyczny wygląd co tradycyjna cegła klinkierowa. Są one jednak znacznie cieńsze, a przez to lżejsze, dzięki czemu mogą być przyklejane podobnie jak okładzina ceramiczna na zewnątrz murów. Poszczególne płytki mają grubość dochodzącą zaledwie do około 6 mm, jeden metr kwadratowy elewacji będzie więc miał masę jedynie 7 kg. Oznacza to możliwość przyklejania płytek z klinkieru bezpośrednio do muru zewnętrznego w przypadku ścian jednowarstwowych albo warstwy ocieplenia przy najbardziej popularnych ścianach dwuwarstwowych. Płytki mogą być klejone na termoizolacji o grubości nawet 30 cm, można je więc mocować na styropianie lub sztywnych płytach z wełny mineralnej.

Płytki klinkierowe są produkowane z mieszaniny wyselekcjonowanych piasków kwarcowych o zróżnicowanym uziarnieniu, co pozwala na uzyskanie powierzchni identycznej, jak w przypadku klasycznego klinkieru. Technologia produkcji pozwala na uzyskiwanie płytek w jednym z palety ponad 9 tysięcy kolorów, co umożliwia ich dopasowanie do każdego typu budynku. Płytki są oferowane również w czterech różnych rozmiarach, dzięki czemu nie ma problemu z wybraniem optymalnych dla konkretnego projektu proporcji. Co równie istotne, płytki gwarantują znakomitą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatek żywicy sprawia, że materiał jest niezwykle elastyczny, co ułatwia prace przy jego układaniu, pozwalając na swobodne kształtowanie powierzchni.

Wielką zaletą płytek z elastycznego klinkieru jest to, że prace przy ich układaniu mogą być wykonane samodzielnie. Poszczególne elementy są niezwykle lekkie, a przy tym mocuje się je podobnie jak typowe okładziny ceramiczne. Z uwagi na swoją elastyczność płytki można łatwo zaginać, formując naroża, a także bez problemu przycinać za pomocą zwykłych nożyc, dopasowując wymiary do konkretnych miejsc. Co ważne, prace mogą być wykonane bardzo szybko, a płytki nadają się do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynku.

O czym trzeba pamiętać, planując użycie elastycznych płytek klinkierowych?

Układanie płytek z elastycznego klinkieru jest bardzo łatwe, podobnie jak przy innych materiałach trzeba jednak stosować się do zaleceń producenta. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym będą mocowane płytki klinkierowe. Bardzo ważne jest, by zostało ono dobrze oczyszczone. Na powierzchni nie powinno być kurzu, zabrudzeń, a przede wszystkim kruszących się i osypujących elementów. W razie potrzeby ściany powinny być zagruntowane specjalnym, dostępnym wraz z płytkami i zaprawą klejącą gruntem. Przy nakładaniu zaprawy należy pamiętać, że jej warstwa powinna mieć zbliżoną grubość na całej powierzchni. Warstwa muru lub termoizolacji musi więc być na tyle gładka, by nie zachodziła potrzeba niwelowania nierówności za pomocą kleju.

Bardzo ważne jest stosowanie wyłącznie kleju oferowanego przez producenta płytek. Jest to istotne ze względu na to, że tylko takie rozwiązanie gwarantuje utworzenie odpowiednio mocnego połączenia. Nie można też zapominać, że w przypadku elastycznych płytek klinkierowych klej jest jednocześnie fugą. Zastosowanie innego preparatu może nie dać pożądanych efektów i doprowadzić do kontaktu krawędzi płytek z wilgocią i wodą opadową, co będzie miało znaczenie dla trwałości elewacji. Ponieważ zaprawa klejowa wiąże dość szybko, przy układaniu płytek należy pamiętać o tym, by nakładać ją na niewielki fragment muru, w przeciwnym razie wysychający klej będzie tracił swoje właściwości, a powstałe połączenie nie będzie dostatecznie trwałe.

Przy układaniu płytek należy też mieć na uwadze fakt, że uzyskanie dobrego wiązania kleju wymaga odpowiednich warunków zewnętrznych. Płytek nie wolno układać w temperaturze oscylującej wokół 0°C. Zalecane warunki temperaturowe to od 5 do 25°C. Odpowiednia pogoda jest potrzebna również w okresie następującym bezpośrednio po przyklejeniu płytek. Czas instalacji należy dobierać tak, by przez 5 dni po przyklejeniu temperatura nie spadła poniżej 3°C, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na trwałość i odporność płytek. Istotna będzie również ochrona elewacji przed kontaktem z wodą opadową przez przynajmniej 7 dni po przyklejeniu płytek.

Wszystkie składniki systemu składającego się na kompletną elewację – płytki, zaprawa klejowa będąca jednocześnie fugą, a także gotowy do użycia grunt – powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie wolno magazynować ich w temperaturach poniżej 0°C, muszą być również osłonięte przed opadami i nadmierną wilgotnością.

Podczas układania płytek z klinkieru elastycznego trzeba pamiętać, że różnice w wybarwieniu są ich naturalnym atutem. Dla uzyskania optymalnego efektu powinno się jednak dobierać materiał z różnych paczek, tak by uniknąć efektów „jednokolorowych plam” na elewacji. Dzięki mieszaniu elementów otrzymany rezultat będzie różnorodny, a poszczególne odcienie będą wyglądały naturalnie i zapewnią unikalny charakter całości.

W jaki sposób instaluje się okładziny z płytek klinkierowych?

Montaż elastycznych płytek klinkierowych jest prosty i może być wykonany samodzielnie bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Ponieważ płytki są stosunkowo lekkie i cienkie, a przy tym giętkie, do ich kształtowania wystarczy ich właściwe zagięcie w wybranym miejscu. Równie proste jest ich przycinanie, ponieważ wystarczą do tego ostre nożyce albo typowy nóż segmentowy. Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować podłoże, które musi być suche i czyste. Jeśli jego nośność budzi zastrzeżenia, należy je zagruntować, korzystając z dostępnego preparatu i pędzla lub wałka. Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do nakładania zaprawy. Z uwagi na krótki czas wiązania nie zaleca się pokrywania klejem fragmentów większych niż około 1 metr kwadratowy. Do naniesienia zaprawy trzeba użyć pacy z krawędzią zębatą o rozstawie 4 mm, grubość warstwy kleju powinna wynosić około 2 mm.

Płytki przykleja się podobnie jak okładzinę ceramiczną, lekko dociskając. Przy mocowaniu należy zwrócić uwagę na zachowanie odstępu między sąsiadującymi ze sobą elementami. Zalecana szerokość fugi to 12 mm. Nie wolno również zapominać o tym, że krawędzie powinny trzymać pion i poziom. Dla odpowiedniego efektu należy zadbać o to, aby przerwy między płytkami znajdującymi się co drugi rząd układały się w jednej linii. Po przyklejeniu płytek na obszarze, na którym był naniesiony klej, należy wykonać fugę. Najlepiej użyć do tego celu zwilżonego pędzelka o szerokości odpowiadającej szczelinie, a więc 12 mm. Rozprowadzając zaprawę, trzeba nią pokryć całe boki poszczególnych płytek, tak by ich powierzchnie nie były narażone na kontakt z wodą.

Przyklejając płytki na narożach, konieczne będzie ich odpowiednie zagięcie i nieco mocniejsze dociśnięcie. Jeśli wymiar pozostających do wypełnienia otworów jest mniejszy niż rozmiary płytki, można łatwo ją dociąć przy pomocy nożyczek. Podczas przyklejania trzeba pamiętać o tym, że każdy element musi być bardzo równomiernie dociśnięty, a całość powinna tworzyć jednolitą płaszczyznę, tak by płytki nie były przekoszone.

Elastyczne płytki klinkierowe mogą być mocowane do różnych typów powierzchni przy użyciu tej samej zaprawy. Płytki będą tworzyły trwałą powierzchnię na murach wykonanych z betonu, betonu komórkowego, silikatów czy tradycyjnych cegieł. We wnętrzach płytki można mocować na ściankach z płyt gipsowo-kartonowych oraz gipsowo-włókiennych. Zaprawa jest w stanie wytworzyć odpowiednie połączenie także na powierzchni z tworzywa sztucznego, np. PVC, choć może ono wymagać lekkiego zmatowienia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.