Technologia budowy drewnianych domów szkieletowych

Własny dom to marzenie niejednej osoby. Większość z nas chciałaby wychodzić w wolny, leniwy poranek na taras albo do ogrodu i tak po prostu cieszyć się pięknym dniem. Jeśli masz możliwość zbudowania własnego gniazdka, powinieneś poznać technologię budowy drewnianych domów szkieletowych. Domy te to tzw. „kanadyjczyki” i charakteryzują się specyficznym sposobem wzniesienia konstrukcji.

domy szkieletowe

Drewniane domy szkieletowe – budowa

Technologia szkieletowa znana jest na całym świecie, a przede wszystkim w krajach skandynawskich i USA. W Polsce także zyskała sobie wielu zwolenników, ponieważ drewno jest w pełni naturalnym surowcem, na co niejedna osoba zwraca uwagę. Konstrukcja składa się przede wszystkim z belek, między którymi układany jest materiał termoizolacyjny. Trzeba go zabezpieczyć przed zawilgoceniem, układając warstwę paroizolacyjną. Konieczne jest wydzielenie stosownych otworów na drzwi i okna, a także specjalne zabezpieczenie stref podokiennych. Podłoga może być zrobiona z desek bądź płyt, a cały szkielet obija się poszyciem. Ma on na celu usztywnienie całej konstrukcji. Każdy drobny błąd może ujawnić się po kilku miesiącach czy latach, dlatego czuwanie nad całą technologią należy powierzyć doświadczonemu i fachowemu specjaliście.

Atuty technologii szkieletowej

Coraz bardziej popularna technologia szkieletowa wyróżnia się przede wszystkim dużą elastycznością projektową. Tak naprawdę nie stawia żadnych ograniczeń konstrukcyjnych – tłumaczy nasz specjalista z firmy Ligar – pozwalając na wybór dowolnego kształtu domu. Szkieletowe konstrukcje są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wykorzystują naturalne materiały, nie tylko drewno, ale również płyty wiórowe, wełnę mineralną, jak też cegłę czy kamień. Budowa trwa krótko, zazwyczaj maksymalnie trzy miesiące, ponieważ poszczególne elementy domu łączone są przez śruby i kleje czy łączniki. To tzw. technologia sucha, która nie wymaga przerw i pozwala na budowę także podczas zimy. Wyjątkiem są fundamenty oraz kominy, jakie należy wykonać w temperaturze dodatniej. Na koniec trzeba dodać, że domy takie są łatwe w przebudowie, dlatego z powodzeniem można wprowadzać wszelkie zmiany.

Dlaczego warto budować domy z drewna?

Domy z drewna mają wiele zalet. Przede wszystkim drewno jest naturalnym surowcem, które posiada niezwykle dobre właściwości konstrukcyjne oraz cieplne. Jest doskonałym izolatorem energii cieplnej, a jednocześnie tworzy niepowtarzalny mikroklimat. Domy z drewna są ciepłe, zdrowe, a co najważniejsze – zdecydowanie tańsze, jeśli zestawimy je w porównaniu z innymi technologiami. Warto się nad nimi zastanowić, jeśli tylko planujemy budowę własnych czterech kątów. Dom to inwestycja na lata, dlatego powinniśmy podjąć rozsądną, przemyślaną decyzję.