Sztuka planowania. Jak zaprojektować własny dom mieszkalny?

Budowa domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie. Dobrze zaprojektowana nieruchomość będzie nam służyć latami, a kto wie, czy nie skorzystają z niej następne pokolenia. Co warto wziąć pod uwagę, projektując własne cztery kąty?

projekt domu

Ustal, czego potrzebujesz

Określenie powierzchni przyszłego domu stanowi kluczową decyzję, którą powinniśmy podjąć na początku prac projektowych. Takie czynniki, jak liczba kondygnacji, rodzaj i wielkość zaprojektowanych pomieszczeń, mają niebagatelne znaczenie w kontekście kosztów budowy i późniejszej eksploatacji budynku.

Czym kierować się przy szacowaniu rozmiarów domostwa? Przede wszystkim planowaną liczbą domowników. Rodzinom niewielkim (2+1, 2+2) wystarczy mniejszy, choć przestronny domek, o powierzchni ok. 140 m². Wielopokoleniowe familie, o zakorzenionych tradycjach wspólnego mieszkania, mogą postawić na rozwiązania rozleglejsze, sięgające 300 m².

Naturalny ograniczeniem wielkości domu jest rozmiar działki, na której nieruchomość ma stanąć. Przyjmuje się, że do wybudowania przytulnego domku potrzeba obszaru powyżej 1000 m2. Na takiej powierzchni możemy zaaranżować nie tylko dom, ale też towarzyszący mu garaż i rozległą przestrzeń ogrodową. Uzbrojone działki o większych powierzchniach najłatwiej znaleźć na przedmieściach. Ciekawą ofertą tego typu dysponuje Osiedle Nowy Horyzont, w Kobylance koło Szczecina.

Znajdź swój styl

Dobry dom łączy praktyczność i estetykę. Oczywiście dla każdego z nas pojęcia te znaczą coś zupełnie innego. Do jednych, najbardziej przemawiają projekty tradycyjne, odpowiadające dawnym dworskim tradycjom. Inni wolą domy z bali, kojarzące się z naturą i harmonią. Wreszcie, są i tacy, którzy preferują architekturę współczesną – opartą na technikach budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Wnętrza domu powinny być klimatyczne, oddając ducha jego mieszkańców. Parter przeważnie pełni funkcję reprezentacyjną, z salonem i otwartą kuchnią. Zaletą projektu okaże się także obecność gabinetu pracy. Poddasze, to przede wszystkim azyl i pomieszczenia sypialniane. W zapewnieniu odpowiedniego stopnia intymności, pomoże połączenie sypialni gospodarzy z garderobą i łazienką. Wówczas, dla reszty domowników i gości przeznacza się dodatkowe pomieszczenie sanitarne. Przedstawione propozycje aranżacyjne to jedynie przykłady popularnych rozwiązań. Wiele zależy od naszej osobistej inwencji i pomysłu.

Pamiętaj o formalnościach

Warto pamiętać, że projekt domu musi spełniać wymogi, wydane w warunkach zabudowy dla konkretnej działki. Otrzymanie warunków zabudowy samo w sobie jest dość żmudnym procesem i może trwać nawet 6-8 miesięcy. Powinniśmy zatem zainteresować się działkami, które przeszły już niezbędną drogę formalną i nadają się do bezpośredniego zagospodarowania.

Działki budowlane na terenie Osiedla Nowy Horyzont nie tylko mają wydane warunki zabudowy, ale też oferują swoim nabywcom szereg innych udogodnień. Klienci mogą otrzymać bezpłatny projekt budowlany z dwiema propozycjami budynków, spełniających lokalne standardy zabudowy. Wsparciem służą również dwa biura architektoniczne, udzielające pomocy przy wyborze projektu i jego indywidualnej aranżacji. To znaczące ułatwienia dla osób, niemających rozeznania we współczesnych trendach budowlanych. Mogą one oprzeć swój pomysł na wiedzy fachowców, unikając problemów proceduralnych, związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.