Systemy wentylacji grawitacyjnej: wady i zalety

Wentylacja grawitacyjna to tradycyjnie stosowany w budownictwie system wymiany powietrza. Każdy budynek musi być w nią wyposażony, gdyż konieczna jest płynna i ciągła wymiana powietrza w pomieszczeniach, a potrzebę tę reguluje polska norma budowlana. Grawitacja wentylacyjna to najprostsze, najmniej awaryjne i najczęściej stosowane rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są jej wady i zalety, zapraszamy do lektury!

Wentylacja grawitacyjna

Dlaczego każdy budynek musi mieć sprawny system wentylacyjny?

Każdy budynek musi mieć sprawny system wentylacyjny, gdyż bez niego zdrowe i komfortowe funkcjonowanie w nim nie byłoby możliwe. Prawidłowa wentylacja umożliwia ciągłą wymianę powietrza, dzięki czemu obniża się poziom wilgoci w domu, a system grzewczy działa wydajniej. Jej najważniejszym zadaniem jest odprowadzanie z budynku zużytego powietrza i doprowadzanie do niego świeżego, dzięki czemu zagwarantowane są zdrowe warunki życia. Domownicy mogą cieszyć się świeżym powietrzem, które zapewnia im energię, witalność i siłę, a także pomaga skoncentrować się i wypocząć, zapadając w głęboki, regenerujący sen.

Na jakiej zasadzie działa system wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna to najstarszy i najprostszy system wentylowania budynków, który do wymiany powietrza wykorzystuje zjawisko efektu kominowego. Ciepłe powietrze jest rzadsze od powietrza zimnego, dlatego unosi się ku górze. Powietrze znajdujące się wewnątrz budynku jest najczęściej cieplejsze od tego, które jest na zewnątrz. Taki stan rzeczy sprawia, że w kanałach wentylacyjnych wytwarza się naturalny ciąg. Zimne powietrze napływa do pomieszczeń przez otwory wentylacyjne (np. nawiewniki umieszczone w ramach okiennych) i różne nieszczelności, powodując automatyczne wypieranie ciepłego powietrza z wnętrz domu. Zużyte, ciepłe powietrze znajduje ujście kanałami wentylacyjnymi zakończonymi kratkami wentylacyjnymi zlokalizowanymi przy suficie, których bogaty wybór oferuje np. sklep Bauster.

Wentylacja grawitacyjna to prosty system, który wykorzystuje naturalne właściwości powietrza i siły natury. Napływające z zewnątrz powietrze wypiera zużyte powietrze z wnętrz domu i tworzy miejsce dla świeżych mas. Aby budynek stwarzał odpowiednie warunki do życia dla domowników, a system grzewczy działał wydajnie, proces ten musi przebiegać płynnie przez cały czas (zarówno w nocy, jak i w dzień).

Jakie są wady i zalety wentylacji grawitacyjnej?

Do zalet wentylacji grawitacyjnej zalicza się:

• atrakcyjną cenę (jest to niedrogie rozwiązanie konstrukcyjne),
• bezgłośność (system wentylacji grawitacyjnej pracuje cicho),
• bezobsługowość,
• bezawaryjność,
• brak zasilania, dzięki czemu nie generuje kosztów eksploatacyjnych.


Do wad wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć:

• wymiana powietrza przebiega samoistnie, więc nie można jej kontrolować,
• powietrze nawiewane do wnętrza domu nie jest filtrowane,
• straty ciepła w okresie jesienno-zimowym,
• latem jej wydajność jest niezadowalająca, gdyż temperatura na zewnątrz jest często taka sama albo nawet wyższa od tej wewnątrz domu,
• działająca wentylacja grawitacyjna powoduje powstawanie uciążliwych przeciągów.

śr. ocena 0 / głosów 0