Sufity podwieszane z powłoką szklaną

Sufity podwieszane to idealne rozwiązanie, by ukryć instalacje elektryczne i wentylacyjne w budynkach użyteczności publicznej, ale nie tylko. Świetnie maskują nierówności sufitów w starym budownictwie, bez konieczności żmudnego uzupełniania ich gładzią. Klasyczne sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych to nie jedyne tego typu rozwiązanie na rynku. U profesjonalnych dostawców znajdziemy także sufity drewniane, metalowe i wzmocnione powłoką szklaną. To na tych ostatnich skupimy się w naszym artykule, by przybliżyć ich charakterystykę.

sufity podwieszane

Sufit podwieszany – co to takiego?

Sufit podwieszany, jak sama nazwa wskazuje, to okładzina z płyt zamocowana poniżej stropu właściwego. Do montażu płyt potrzebujemy rusztu wykonanego z drewna lub metalu. Najpopularniejsze są ruszty systemowe, produkowane ze stali ocynkowanej. Profile typu UD montuje się do ściany, a do nich następnie mocuje się profile sufitowe CD. Ich rozstaw zależy od układu płyt oraz grubości materiału. Do rusztu przytwierdzamy specjalne wieszaki umożliwiające poziomowanie sufitu. Przed montażem bardzo ważne jest zaprojektowanie oświetlenia oraz poprowadzenie instalacji elektrycznej w odpowiednim miejscu.

Sufit wzmocniony powłoką szklaną

Płyty pokryte powłoką szklaną to obecnie architektoniczny hit. Stanowi nie tylko maskownicę bądź element obniżający zbyt wysoki strop, ale jest też elementem wystroju. Poza płytami, które przypominają szkło lub pleksi, na rynku dostępne są także tak zwane sufity napinane, którym możemy nadawać dowolny, nawet owalny kształt – dowiadujemy się w Europejskiej Grupie Zakupowej z Wrocławia. Sufity z powłoką szklaną optycznie powiększają wnętrza oraz nadają im nowoczesny wystrój. Kolorystyka jest niemalże nieograniczona, w związku z tym znajdziemy materiały idealnie komponujące się z każdym wnętrzem.

Rodzaje powłok

Na rynku dostępne są powłoki o kilku różnych strukturach. Materiał może być idealnie gładki i imitować lustrzane odbicie. Architekci najchętniej sięgają w tym przypadku po kolory ciemne, które rzeczywiście przypominają lustro. Powłoki typu satine są gładkie i mają lekki połysk. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, których efekt lustra mógłby rozpraszać. Matowe powłoki przypominają nieco klasyczny lakier samochodowy, mają zatem mniej gładką strukturę i odbijają mniej światła. Podobnie jest z powłokami o metalicznym poblasku, występującymi w różnych kolorach. W specjalnych sufitach podwieszanych stosuje się także elementy wykonane z transparentnych powłok, które przepuszczają światło. Szeroki wybór nowoczesnych materiałów budowlanych sprawia, że właściwie tylko od inwencji projektanta zależy wygląd każdego wnętrza. Naprawdę trudno byłoby znaleźć projekt wykończenia pomieszczeń, który nie byłby możliwy do zrealizowania. Przykłady niesamowicie prezentujących się sufitów podwieszanych znajdziemy w galerii.