Standardowe wyposażenie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne to w praktyce element konstrukcji całego mieszkania lub domu, który powinien cechować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Nie mniej ważna jest także estetyka, która bardzo często wpływa na wybór konkretnego modelu przez właściciela nieruchomości. Wybierając drzwi, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z nich jest ich wyposażenie. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się drzwi zewnętrzne.

drzwi zewnętrzne

Znaczenie izolacji

Każde drzwi składają się z bryły o odpowiednich wymiarach, skonstruowanej z wytrzymałych materiałów. Jednak jedynie dobre drzwi zewnętrzne cechuje izolacja, zarówno termiczna, jak i akustyczna. Drzwi powinny być odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Współczynnik „U” drzwi powinien mieć jak najniższą wartość. To właśnie wtedy chronią dom przed zimnem. Zastosowanie w drzwiach pianki poliuretanowej bądź innego materiału izolacyjnego wraz z uszczelkami na bokach ościeżnicy wpływa jednak nie tylko na izolację termiczną, ale także ogranicza dopuszczanie i przepuszczanie hałasu.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta okien i drzwi drewnianych ABA Wiktorczyk: Zastosowanie elementów izolujących hałas sprawia, że, zarówno to, co dzieje się wewnątrz domu nie jest słyszalne poza nim, jak i to co dzieje się na ulicy, podwórku lub na sąsiednich działkach, nie dociera do mieszkańców.

Kwestia zabezpieczeń i dodatkowego wyposażenia

Drzwi zewnętrzne powinny być także wyposażone w dwie atestowane wkładki antywłamaniowe klasy „C”. Cechuje je dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Są nimi kołki hartowane, a także zabezpieczenia pierścieniem przed ukręceniem wkładki bądź jej wyrwaniem. Co więcej, dobre drzwi zewnętrzne są zabezpieczone przeciwwierceniowo oraz blokują wkładkę w przypadku próby włamania, kiedy osoba chcąca wtargnąć na teren mieszkania, próbuje włożyć w zamek niewłaściwy klucz.

Oprócz tego powinna cechować je wygoda w użytkowaniu. Może to zapewnić między innymi zamek listwowy. Charakteryzuje się automatycznym wysuwaniem rygli przy zamykaniu drzwi, co także zwiększa kwestię bezpieczeństwa.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Wyposażenie drzwi, mimo iż jest bardzo ważnym czynnikiem, nie jest jedynym elementem na który warto zwrócić uwagę. Przy wyborze konkretnego modelu należy także określić pożądaną wysokość drzwi oraz ich szerokość. Najlepszą wysokością drzwi zewnętrznych będzie nieco ponad 2 metry. Z kolei standardowa szerokość powinna oscylować w okolicach 90 centymetrów, co umożliwi nie tylko swobodne przechodzenie, ale także wnoszenie różnych mebli w momencie przeprowadzki bądź remontu.

śr. ocena 0 / głosów 0