Jak sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z wieloma przeżyciami. Odpowiednia wycena, widmo przeprowadzki, tysiące wspomnień związanych z danym miejscem. Nie pozwól, by emocje wzięły górę, a Twoja oferta wisiała w próżni i nie budziła odpowiedniego zainteresowania. Dowiedz się, w jaki sposób sprzedać mieszkanie: jak długo ten proces trwa, jakie podatki należy odprowadzić i gdzie najlepiej wystawić ofertę […]

sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania wiąże się z wieloma przeżyciami. Odpowiednia wycena, widmo przeprowadzki, tysiące wspomnień związanych z danym miejscem. Nie pozwól, by emocje wzięły górę, a Twoja oferta wisiała w próżni i nie budziła odpowiedniego zainteresowania. Dowiedz się, w jaki sposób sprzedać mieszkanie: jak długo ten proces trwa, jakie podatki należy odprowadzić i gdzie najlepiej wystawić ofertę sprzedażową.

Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Kryzys ekonomiczny i niskie zarobki powodują, że najłatwiej sprzedać mieszkanie o małej powierzchni, na które stać większą liczbę osób, a także mieszkania o bardzo wysokim standardzie i dużym metrażu. Te dwie skrajności spowodowane są przez dużą liczbę małych mieszkań i osób nimi zainteresowanych oraz bardzo małą liczbę mieszkań o standardzie apartamentu, gdzie osób, których na nie stać, również jest stosunkowo niewiele. Najdłużej czeka się na sprzedaż mieszkania w dobrym standardzie o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Różnego rodzaju narzędzia internetowe i raporty podają, że średnio każdy właściciel mieszkania czeka na sprzedaż około 150 dni.

Jeśli chcesz mieszkanie kupić, odwiedzaj strony lokalnych ekspertów i doświadczonych pośredników w sprzedaży mieszkań oraz lokalne portale ogłoszeniowe, takie jak dlabydgoszczy.pl – dzięki ich zasobowi dobrze i szybko kupisz lub sprzedasz mieszkanie. Warto dodać również, że duże znaczenie ma tak zwany home staging – narzędzie marketingowe, skracające czas procesu sprzedażowego i podnoszące wartość nieruchomości (według badań pionierki tej techniki Barbary Schwarz, mowa o kolejno 40% i 10%). Home staging polega na drobnych remontach, odpowiedniej aranżacji poprzez dodatki, a także korzystnych sposobach przedstawienia mieszkań, np. zdjęcia robione w słoneczny poranek, co optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej świeżości.

Sprzedaż mieszkania a podatki

Przy sprzedaży mieszkania własnościowego ważne są również podatki od sprzedaży. Odpłatność ta jest ściśle uregulowana i jest się z niej zwolnionym tylko w niektórych przypadkach. Jej zasady są bardzo proste: jeśli dana nieruchomość jest sprzedawana przed upływem pięciu lat podatkowych od jej nabycia, należy uiścić podatek. Ma on określone progi związane z rokiem nabycia nieruchomości. Każdy właściciel sprzedanego mieszkania zobowiązany jest wypełnić PIT-39. Jedyna ulga zwalniająca od uiszczenia pełnej kwoty podatkowej związana jest z przekazaniem środków za sprzedaży na kupno nowej nieruchomości. Aby sprawdzić, ile ulgi Ci przysługuje, przemnóż dochód razy wydatki na cele mieszkaniowe i podziel tę kwotę przez wartość przychodu ze sprzedaży. Wniosek o ulgę musisz złożyć do 14 dni od sprzedaży mieszkania.

Gdzie wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Aby zwiększyć liczbę zapytań od kupujących i tym samym szybciej sprzedać mieszkanie, skorzystaj z darmowych stron z ogłoszeniami dotyczącymi nieruchomości. Za korzystanie z niektórych z nich pewnie będziesz musiał zapłacić, ale nie są to duże koszty, dlatego nie wahaj się i zrób to! Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży i odpowiednich technikach, które poskutkują większą atrakcyjnością nieruchomości, skorzystaj z biur pośredników nieruchomości – koniecznie poproś o tak zwaną „umowę na wyłączność”.