Sposoby wykonania drzwi stalowych

Drzwi stalowe to trwałe, solidne i odporne na warunki zewnętrzne rozwiązanie pasujące do budynków każdego rodzaju od domów jednorodzinnych po obiekty użytkowe. Dzięki dostępności różnych sposobów wykończenia można je łatwo dopasować do oczekiwań, zarówno pod względem pełnionych funkcji, jak i estetycznych. Ważne są też oferowane opcje dodatkowe, m.in. przeszklenia, kratki wentylacyjne, czy mechanizm zapobiegający samoczynnemu zamykaniu.

drzwi stalowe

Konstrukcja drzwi stalowych i dostępne elementy dodatkowe

Drzwi to ważny element wyposażenia budynku, ponieważ zabezpieczają jego wnętrze przed wizytą nieproszonych gości, a jednocześnie chronią przed warunkami panującymi na zewnątrz. Drzwi mają też spory wpływ na to, jak prezentuje się budynek z zewnątrz, jeśli są dobrze dopasowane do wyglądu elewacji, a także do zamontowanych okien oraz bramy garażowej. Równie istotną rolę, jak w domach jedno- i wielorodzinnych drzwi zewnętrzne odgrywają w obiektach użytkowych. W przypadku budynków wykorzystywanych na potrzeby działalności produkcyjnej lub magazynowej najważniejsza jest ich funkcja zabezpieczająca, a w przypadku placówek handlowych czy usługowych liczy się ich wytrzymałość na intensywne użytkowanie. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej, np. urzędy, szkoły czy placówki ochrony zdrowia – wyjaśnia przedstawiciel firmy MIGAS-DOOR, która specjalizuje się w dostarczaniu bram zewnętrznych, garażowych i przemysłowych, a także drzwi stalowych oraz systemów automatyki do bram.

Jednymi z najbardziej uniwersalnych, jeśli chodzi o sprawdzanie się przy pełnieniu różnych funkcji, są drzwi o konstrukcji stalowej. Znakomitą wytrzymałość zapewnia im solidna rama wykonana z odpowiednio dobranych profili zamkniętych, a także metalowa ościeżnica, którą łatwo zamontować zarówno w murze, jak i w ścianie hali stalowej. Prawidłowe działanie i łatwe otwieranie gwarantują solidne zawiasy i wygodne okucia – metalowa klamka i zamek z wkładką podklamkową. Co szczególnie ważne, drzwi o konstrukcji stalowej mogą być wyposażone w różne elementy dodatkowe, w tym okienka o różnych rozmiarach, które poprawiają doświetlenie wnętrza.

W drzwiach stalowych można zamontować przeszklenia zarówno w postaci niedużych prostokątnych okienek umieszczonych poziomo lub pionowo, jak i większych, zajmujących niemal całą szerokość skrzydła, oferowane są także drzwi przeszklone w połowie lub z zamontowanymi w ramie dwoma pakietami szybowymi bez dodatkowego poszycia. Drzwi bez przeszkleń lub z niewielkimi okienkami sprawdzą się dobrze, jako zewnętrzne drzwi wejściowe do budynków mieszkalnych, gospodarczych lub użytkowych, natomiast te z większymi szybami będą znakomitym rozwiązaniem dla obiektów handlowych, punktów usługowych czy budynków użyteczności publicznej. Co ważne, okienka montowane w drzwiach są wykonane z przezroczystego, wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne oraz lekkiego szkła akrylowego. Dostępne są zarówno przeszklenia akrylowe osadzane w anodowanej ramce aluminiowej, jak i okna bezpieczne w ramach nierdzewnych. Wielką zaletą drzwi stalowych jest to, że bardzo swobodnie można wybrać materiał, z którego zostanie wykonane ich poszycie.

Rodzaje poszycia dostępne przy zamawianiu drzwi stalowych

Konstrukcja drzwi stalowych bazująca na wytrzymałej ramie z kształtowników stalowych oraz solidnej ościeżnicy wykonanej z tego samego materiału sprawia, że swobodnie można dobierać rodzaj poszycia, jakie zostanie w nich zamontowane. W zależności od preferencji dotyczących funkcjonalności, wyglądu oraz zainstalowanych dodatków, a także warstwy termoizolacyjnej i wyciszającej wybierając drzwi stalowe, można zdecydować się na gładką blachę stalową, panele wypełnione pianką poliuretanową albo blachę trapezową. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i może sprawdzić się we wszystkich zastosowaniach od budynku mieszkalnego po obiekt użytkowy.

Wykończenie z blachy stalowej to jednolita, gładka powierzchnia, która może być na życzenie pomalowana na dowolny kolor z palety RAL. Blacha jest w tym przypadku umieszczana wewnątrz konstrukcji (na kleju lub/i nitowana). Drzwi z poszyciem tego rodzaju będą się nadawały do wszystkich zastosowań, gdzie niezbędne jest dobre zabezpieczenie wnętrza, a przy tym stonowany wygląd.

Inną możliwością jest zastosowanie metalowych paneli. Mogą to być elementy identyczne, jak te, które stosuje się w popularnych garażowych bramach segmentowych. Drzwi z poszyciem tego rodzaju będą więc znakomicie wyglądały w budynku, który wyposażono w taką bramę, zwłaszcza jeśli zostaną zamontowane w niedużej od niej odległości. Ze względu na duży wybór paneli i stosowanych w nich przetłoczeń od dość gęsto ułożonych po gładkie, drzwi tego typu mają bardzo zróżnicowany wygląd. Ponieważ panele są wypełnione pianką poliuretanową, drzwi będą od razu odpowiednio ocieplone.

Drzwi stalowe mogą mieć zamontowane poszycie z blachy trapezowej. Jej arkusze mogą być zamontowane w układzie z przetłoczeniami pionowymi lub poziomymi, W przypadku takiego sposobu wykończenia blacha jest montowana w taki sposób, że wokół skrzydła jest widoczna rama z profilu stalowego. Podobnie jak przy drzwiach z gładką blachą stalową drzwi z poszyciem trapezowym mogą być pomalowane na kolor z palety RAL, m.in. różne odcienie brązu, biały, popielaty czy srebrny, a także w naturalnym wybarwieniu blachy pokrytej alucynkiem.

Plusem wyboru drzwi z panelami stalowymi jest możliwość zdecydowania się na wersję lakierowaną. Przy drzwiach trapezowych lub gładkich ważna będzie opcja zamontowania dodatkowego ocieplenia w postaci warstwy wełny mineralnej albo styropianu. W przypadku wykorzystania drzwi w pomieszczeniach gospodarczych i użytkowych cennym dodatkiem może być specjalnie zamontowana kratka wentylacyjna z blachy perforowanej.

Drzwi stalowe to udane połączenie wysokiej wytrzymałości oraz atrakcyjnego wyglądu i przydatnych cech użytkowych. Szerokie możliwości dopasowania układu poszczególnych elementów oraz stosowanych dodatków sprawiają, że sprawdzą się one w każdym budynku.

śr. ocena 0 / głosów 0