W jaki sposób wybrać idealną okolicę do zamieszkania

Mieszkanie kupujemy na lata, a czasem nawet na całe życie. Dlatego, przed wyborem nowego mieszkania, warto sprawdzić nie tylko standard oferowanego lokalu, ale także okolicę, w której się znajduje. Jak wybrać idealną okolicę do zamieszkania?

W jaki sposób wybrać idealną okolicę do zamieszkania

Sprawdź czas dojazdu do centrum

Czy to nam się podoba, czy nie – życie miejskie toczy się w centrum. Dlatego nasze nowe mieszkanie powinno być dobrze skomunikowane z centrum miasta. Nie chodzi wcale o to, aby zamieszkać w samym hałaśliwym i zatłoczonym centrum, tylko by mieć możliwość dojazdu bez wielogodzinnych korków, które każdego dnia będą okradać nas z cennego czasu. Przymierzając się do kupna mieszkania często bierzemy także pod uwagę dojazd do miejsca pracy, pamiętajmy jednak, że pracę możemy zmienić, a centrum zawsze pozostanie bijącym sercem miasta.

Infrastruktura miejska

Jeśli kupujemy nowe mieszkanie, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć, czy w jego pobliżu znajdują się szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia albo szpital. To bardzo ważne, aby nasze dzieci mogły szybko dotrzeć do szkoły, a jeśli mamy w domu maluchy, na pewno docenimy też bliskie sąsiedztwo ośrodka zdrowia.

Oprócz budynków publicznych, ważna jest również infrastruktura komercyjno-rozrywkowa. Szczególnie jeśli chodzi o wygodny dostęp do sklepów, kin, restauracji i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Oczywiście, nie muszą być tuż za rogiem (może z wyjątkiem sklepu), ale fajnie jeśli można do nich dotrzeć na piechotę. Dzięki temu, nie będziemy uzależnieni od samochodu.

A propos samochodów. Jeśli nie kupujemy mieszkania z garażem podziemnym albo przypisanym do niego miejscem parkingowym, nie zapomnijmy rozejrzeć się czy w pobliżu nowego mieszkania znajdziemy jakieś ogólnodostępne parkingi.

Otoczenie i bezpieczeństwo

Pamiętaj, że na cenę i prestiż Twojej lokalizacji wpływa przede wszystkim jej otoczenie. To rzecz bardzo ważna, ponieważ nikt nie chciałby mieszkać w sąsiedztwie znanym z wysokiej przestępczości albo w bloku otoczonym przez betonową dżunglę bez odrobiny zieleni.

Jak dodaje ekspert z Marcopolo Development: Dla osób ceniących bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamieszkanie w zamkniętych osiedlach. Dzięki wewnętrznej ochronie i zamkniętemu terenowi, nie musimy się martwić o włamania i kradzieże rzeczy zostawionych np. na klatce schodowej albo w piwnicy. Ma to również niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci bawiących się na wewnętrznych placach zabaw.

Pamiętaj też, że otoczenie to nie tylko budynki, które znajdują się w sąsiedztwie. To także drzewa, parki i zieleń miejska. Jeśli zamieszkasz w zielonej okolicy z pewnością będzie Ci łatwiej odpocząć po pracy, a w czasie wolnym będziesz mógł pospacerować na świeżym powietrzu.

Plany zagospodarowania terenu

Na koniec porada dla perfekcjonistów. Jeśli jesteś znany z tego, że zawsze podejmujesz doskonale przemyślane decyzje. Polecamy Ci sprawdzić nie tylko jak teraz wygląda okolica nieruchomości, ale jak też będzie wyglądać w przyszłości. Zrobisz to oglądając lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Wyczytasz z niego między innymi, czy planowane są w okolicy nowe ciągi komunikacyjne, jaka jest dopuszczalna maksymalna wysokość dla miejscowej zabudowy oraz wiele innych cennych informacji.

Wybierając idealną okolicę do zamieszkania, radzimy Ci pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Zazwyczaj wizyta na miejscu jest 100 razy cenniejsza niż broszury i reklamy. Dlatego pojedź na miejsce Twojego nowego mieszkania, pospaceruj, dzięki temu zdobędziesz bardzo cenne informacje i przekonasz się czy dana okolica Ci odpowiada, czy nie.