Skuteczna wentylacja. Jak działają wywietrzniki połaciowe?

Wywietrzniki połaciowe to elementy stosowane na dachach z pokryciem wykonanym z gontu bitumicznego, blach płaskich oraz dachówek. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej budynków, która odpowiada za dostarczanie świeżego powietrza do wnętrz oraz niwelowanie zawilgoceń. Czym więc są wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować poprawnie? 

wywietrzniki połaciowe

Czym jest wywietrznik połaciowy? 

Wywietrzniki połaciowe, to jedne z obowiązkowych elementów każdego budynku z wentylacją grawitacyjną. Dzięki nim zapewniona jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Najczęściej są one wykonywane z tworzywa sztucznego (polipropylenu stabilizowanego), który wykazuje odporność na działanie promieni UV, a także wysokie temperatury. Oferowane są w sklepach w różnorodnych wersjach kolorystycznych, dzięki temu można je z łatwością dobrać do zastosowanego pokrycia dachowego.

Gdzie montuje się wywietrzniki połaciowe? 

W pełni poprawnie wykonane pokrycie dachowe składa się z kilku warstw, to właśnie między jedną z nich- folią paroprzepuszczalną a deskowaniem powinien być zapewniony prawidłowy przepływ powietrza, który można uzyskać montując wywietrzniki połaciowe w pobliżu kalenicy dachu. Ich zastosowanie zwiększa ciąg wentylacyjny w przewodach kominowych wentylacji grawitacyjnej, a do tego stanowi ochronę przed nawiewaniem do niego powietrza oraz opadów atmosferycznych z zewnątrz. Wywietrzniki połaciowe powinny być dobierane odpowiednio w zależności od tego, czy do pokrycia dachowego zostały wykorzystane gonty bitumiczne, dachówki czy blacha falista.

Zasady działania wywietrzników połaciowych

Nie podlega wątpliwości to, że stosowanie wywietrzników grawitacyjnych jest podstawą prawidłowo funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej, jednak pozostaje pytanie, jak one działają. Postanowiliśmy, więc zapytać o to specjalistę z firmy Scala Plastics Poland sp. z o.o.

Wywietrzniki grawitacyjne skutecznie wspomagają odprowadzanie powietrza z budynków dzięki podciśnieniu wytwarzanemu w kanałach wentylacyjnych. Ciśnienie w pomieszczeniach jest niższe od tego w kanale, dlatego też powietrze wypychane jest do niego w celu jego wyrównania, a następnie odprowadzane przez wywietrznik połaciowy. Dlatego każdy element tego typu, montowany na dachach powinien składać się z dwóch części- korpusu i kopuły. To właśnie kształt kopuły jest jednak najważniejszy, ponieważ zapobiega zawiewaniu wiatru oraz zalewaniu kanałów wentylacyjnych przez deszcz lub śnieg. 

W związku z tym odpowiednio wykonana wentylacja grawitacyjna nie może obejść się bez wywietrzników połaciowych, które pełnią w nich niezwykle istotną funkcję.

śr. ocena 0 / głosów 0