Ruchomy dom? Charakterystyka domów mobilnych

Ktoś, kto słyszy termin „ruchomy dom” po raz pierwszy, może czuć się co najmniej zaskoczony. Nasuwają się wtedy różnorakie skojarzenia – innowacyjny, futurystyczny i naszpikowany technologią dom dla bogaczy, albo samochód kempingowy. Czym w takim razie jest dom mobilny?

ruchomy-dom

Domy mobilne – występujące też pod nazwą „domy modułowe” – to nie tyle domy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, a raczej moduły, które są budowane na ramie mającej koła, dzięki czemu można je łatwo i szybko przestawić na inne miejsce. Jest to coś więcej niż samochód kempingowy, ponieważ może mieć większą powierzchnię, wycieplenie, można też dowolnie aranżować wnętrze w zależności od tego, w jakim celu będziemy go używać. Montaż takiego domku trwa jeden dzień i ogranicza się w zasadzie do złączenia gotowych elementów, unikniemy więc kłopotów z ekipą budowlaną. Zbudowane są z tarcicy skandynawskiej, a szkielet ocieplony jest wełną mineralną o grubości co najmniej 10 cm, zabezpieczoną paroizolacją oraz membraną wiatroizolacyjną. Są one oczywiście podłączone do sieci elektrycznej i instalacji wodno-sanitarnej.

Zastosowanie

Domy mobilne świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie można lub nie ma potrzeby stawiania murowanego budynku, a gdzie potrzeba pomieszczeń  o wysokich parametrach izolacyjnych. Nie potrzeba też żadnych pozwoleń na budowę. Najczęściej stosowane są jako:

  • domy letniskowe sezonowe i całoroczne,
  • tymczasowe powierzchnie biurowe,
  • domki socjalne,
  • magazyny i narzędziownie,
  • biura imprez plenerowych.

Zwiększenie grubości izolacji powoduje, iż mieszkanie w nich przez cały rok jest jak najbardziej możliwe – takie domy mają instalację wodno-sanitarną, prąd i inne media. Mówimy cały czas o pojedynczym module – istnieje możliwość łączenia takich modułów i uzyskania powierzchni nawet do 120 m2.

Alternatywa dla całorocznego domu?

Teoretycznie odpowiedź powinna brzmieć: można. W praktyce jednak jest to obwarowane takimi przepisami i opłatami, że może to być bardzo trudne (trzeba brać pod uwagę przeznaczenie gruntu, wpisanie się w gminny plan zagospodarowania przestrzeni i inne). Pytanie o możliwość całorocznego zamieszkania w domku modułowym można by porównać do pytania, czy da się przejechać dookoła świata Maluchem – odpowiedź brzmi oczywiście „da się” (są nawet śmiałkowie, którzy podejmowali się takiej próby), jednak dobrze wiemy, że będzie to trudne, kosztowne i wymagające poświęceń, ponieważ Malucha nie konstruowano z myślą o długich podróżach – za to w przestrzeni miejskiej sprawdzi się nieporównywalnie lepiej, niż nawet najbardziej luksusowy autobus. Podobnie można powiedzieć o domach modułowych: w funkcjach, do których zostały zaprojektowane, sprawdzą się jak żadne inne, a do zamieszkania całorocznego lepsze będą domy drewniane, które firma Partner również oferuje.